آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی به صورت گام به گام

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی از آن دسته مورادی می باشد که با گذشت عمر دستگاه به آن نیاز میشود. دلایل زیادی برای خرابی سیم جمع کن جاروبرقی وجود دارد و بدون شک نحوه بر طرف شدن هر یک با دیگری متفاوت است. تیم کالا تعمیر در ادامه مهم ترین موارد و نکات در تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی را معرفی خواهد کرد و راه های بر طرف شدن عیب های موجود را بیان می کند.

چرا باید تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی را جدی گرفت؟

سیم جمع کن جاروبرقی چند وظیفه بر عهده دارد و با خراب شدن آن مشکلات عمده ای برای دستگاه بوجود می آید. اولین و مهم ترین وظیفه سیم جمع کن همان طور که از نامش مشخص است، جمع کردن سیم بلند جاروبرقی و قرار دادن آن در محفظه کوچک می باشد. با این کار نه تنها سیم بلند دستگاه در داخل دستگاه قرار میگیرد و نظم بیشتری به خانه می دهد، بلکه از خراب شدن کابل نیز جلوگیری می کند.

از دیگر دلایلی که تعمیر سیم جمع کن باید جدی گرفته شود، قطع شدن جریان برق ورودی به موتور دستگاه می باشد. در بسیاری از مواقع وقتی کابل جاروبرقی تا آخرین اندازه باز میشود، باعث قطع شدن اتصال آن به موتور می گردد و در نهایت مشکل روشن نشدن جاروبرقی بوجود می آید. به همین خاطر با رخ دادن عیب و خرابی در سیم جمع کن اگر دانش کافی در تعمیر جاروبرقی دارید باید خودتان مشکلات را رفع نمایید. در غیر این صورت این کار را به افراد حرفه ای در این زمینه بسپارید

خرابی سیم جمع کن جاروبرقیدلایل خرابی سیم جمع کن جاروبرقی

در حالت کلی اغلب دستگاههایی که برای تعمیر سیم جمع کن به نمایندگی ها و مراکز تعمیر لوازم خانگی آورده میشوند، با دو مشکل مواجه هستند؛ خرابی مکانیکی و خرابی الکتریکی سیم جمه کن.

منظور از خرابی مکانیکی سیم جمع کن جاروبرقی جمع نشدن کابل می باشد و خرابی الکتریکی با قطع شدن جریان برق بروز می کند. بر طرف شدن هر یک از این دو مشکل روش و راه حل خاص خودش را دارد.

ساختار داخلی سیم جمع کن جاروبرقی

برای تعمیر بهتر است ابتدا با ساختار داخلی و قطعات موجود در این بخش از دستگاه آشنا شوید تا بهتر نحوه تعمیر را درک کنید. در حالت کلی سیم جمع کن جاروبرقی از چند قطعه بسیار مهم به نام های قرقره، فیوز شیشه ای، سیم های رابط روشن و تیره، اهرم یا ترمز، پلاتین، حلقه های مسی و شاخک های فنری ثابت تشکیل شده است.

انتهای سیم جاروبرقی به کنتاکت های متصل به رول دوار که در داخل قرقره قرار گرفته اند، وصل شده و از این طریق سیم براحتی به بیرون کشیده یا جمع می شود. شاخک های فنری که به ریل بالا و پایین متصل می باشند، در مدت باز و بسته شدن سیم جاروبرقی باعث میشوند تا جریان برق موتور قطع نشود. فیوز شیشه ای موجود در این بخش در واقع برق مورد نیاز برد کنترل را تامین می کند و ترمز قرار گرفته شده در این ساختار باعث میشود تا با باز شدن سیم در بیشترین حد خود، از دستگاه جدا نشود.

عیب یابی سیم جمع کن جاروبرقیعیب یابی سیم جمع کن جاروبرقی

بعد از شناخت ساختار کلی و قطعات موجود در سیم جمع کن، با روش هایی آشنا خواهید شد که در تعمیر آن می توانند موثر باشند.

  • اولین گام برای تعمیر باز کردن دستگاه می باشد. با توجه به برند و نوع جاروبرقی ابتدا باید قاب رویی جارو باز و سپس بخش سیم جمع کن را از جای اصلی خود خارج کنید.
  • با توجه به اینکه در این بخش گرد و غبار زیادی ممکن است جمع شده باشد، بهتر است ابتدا تمیز شود. سپس فیوز متصل به سیم جمع کن را جدا کنید. از آنجا که در بسیاری از مواقع بروز این مشکل بخاطر وجود عیب و قطعی در دو سیم رابط می باشد، در نتیجه دو سیم روشن و تیره را جدا کنید و جای آنها را با سیم جدید تعویض نمایید. سپس فیوز را دوباره به سیم جمع کن وصل کنید.
  • اگر مشکل برطرف نشد، خرابی سیم جمع کن جاروبرقی را باید در فیوز آن جستجو نمایید. فیوز را بررسی کنید و اگر خراب بود آن را با قطعه جدید تعویض و یا آن را تعمیر کنید.

رفه خرابی سیم جمع کن جاروبرقیتعمیر پلاتین سیم جمع کن جاروبرقی

از دیگر مواردی که ممکن است در خرابی سیم جمع کن جاروبرقی نقش داشته باشد، خرابی در پلاتین های آن می باشد. این پلاتین ها در واقع وظیفه برقراری اتصال و جریان را برعهده دارند و با بوجود آمدن مشکل در آنها در نهایت سیستم درونی دستگاه به درستی عمل نخواهد کرد. تعویض و تعمیر پلاتین سیم جمع کن جاروبرقی از دیگر مواردی می باشد که می تواند در بر طرف شدن خرابی های سیم جمع کن موثر باشد.

برای تعمیر پلاتین ابتدا باید پیچ روی قاب سیم جمع کن را باز کنید تا دو پلاتین و حلقه های مسی را مشاهده نمایید. این پلاتین ها به مرور زمان ممکن است دچار شکستگی شوند و در برخی از مواقع نوعی خال بر روی آنها ایجاد میشود. پلاتین های شکسته را باید قطعه سالم و تمیز باید جایگزین کنید. برای بر طرف شدن مشکل پلاتین های خال زده بهتر است از تینر و سمباده برای تمیز کردن آنها استفاده کنید.

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی همان طور که در این مطلب به آن اشاره شد در برخی از مواقع براحتی انجام میشود و گاهی نیاز به تخصص کافی و شناخت جاروبرقی با سیستم های مختلف دارد. تیم کالا تعمیر به عنوان یکی از قدیمی ترین نمایندگی های مجاز لوازم خانگی اغلب برندهای معتبر آماده ارائه خدمات مختلف در این زمینه می باشد. علاوه بر تعمیر جاروبرقی، می توانید از خدماتی مانند تعمیر کولر گازی، یخچال فریزر، مایکروویو و تعمیر ساید بای ساید و غیره که همگی توسط این تیم ارائه می گردند استفاده نمایید. کلیه خدمات کالا تعمیر در تهران و حومه و در کمترین زمان قابل ارائه می باشد و مشاورین این تیم به صورت رایگان آماده ارائه راهنمایی برای برطرف شدن مشکلات موجود در انواع لوازم خانگی می باشند.

آموزش تعمیر جاروبرقیآموزش تعمیر لوازم خانگی

بر طرف کردن خرابی سیم جمع کن جاروبرقیرفع خرابی سیم جمع کن جاروبرقیعیب یابی جاروبرقیعیب یابی سیم جمع کن جاروبرقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02154837