بهترین روش تمیز کردن و رفع بوی بد ماشین لباسشویی

بهترین روش تمیز کردن و رفع بوی بد ماشین لباسشویی


از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی یکی از چالش های همیشگی می باشد و با بالا رفتن عمر دستگاه و استفاده مداوم از آن نیز بیشتر با این مساله مواجه خواهید شد. بوی فاضلاب ماشین لباسشویی به مرور به لباس ها نیز سرایت می کند و بعد از شستشو به هیچ عنوان نمی توان از آنها استفاده کرد. بدون شک هیچ سوال و مشکلی در دنیا بدون جواب نیست و برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی نیز راه حل هایی وجود دارد. این بخش از آموزش تعمیر ماشین لباسشویی کالاتعمیر را به بررسی دلایل بوی بد ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن آنها با سرکه، جوش شیرین و غیره خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی

رفع بوی بد ماشین لباسشویی را جدی بگیرید!

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که با باز کردن درب لباسشویی بوی بسیار بد و زننده ای به مشماتان میرسد. در برخی از مواقع نیز ممکن است لباسها پس از شستشو بوی بد شبیه به بوی نم و رطوبت داشته باشند. عدم توجه به این مساله می تواند مشکلات زیادی را برایتان به همراه داشته باشد و در نهایت حتی به خدمات تعمیر ماشین لباسشویی نیز نیاز پیدا می کنید. چون بوی بد فاضلاب از ماشین لباسشویی نشان دهنده رشد زیاد قارچ و کپک درون مخزن و سایر بخش ها می باشد. به همین دلیل به مرور این قارچ و کپک ها به بافت لباس نفوذ کرده و حساسیت های پوستی را ایجاد می کنند.
علاوه براین، جدی نگرفتن بوی بد ماشین لباسشویی به مرور باعث افزایش آن میشود. به طوریکه بوی بد آن حتی وقتی دستگاه خاموش است در آشپزخانه میپیچد و قطعا حس بدی را برای افراد خانواده به همراه خواهد داشت.

بوی بد ماشین لباسشویی از چیست؟

همیشه این نکته را بخاطر داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است و در استفاده از لوازم منزل نیز به آن عمل کنید. اگر برایتان سوال بوجود آمده که چرا ماشین لباسشویی بوی بدی دارد، ابتدا از خودتان بپرسید که چطور از آن استفاده کرده اید؟ چون دلیل بوی بد لباسشویی نحوه استفاده از آنها می باشد. از مهم ترین این دلایل می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • خشک نکردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بعد از هربار شستشو
 • بستن درب ماشین لباسشویی پس از خارج کردن لباس ها
 • خارج نکردن لباس ها و گذاشتن طولانی مدت آنها در ماشین لباسشویی (علاوه بر بوی بد، منجر به رشد قارچ و کپک در لباس و ایجاد حساسیت های پوستی میشود)
 • تمیز نکردن جا پودری ماشین لباسشویی
 • عدم رسیدگی و سرویس نکردن سالیانه آن
 • گیر کردن شی یا لباس در قسمت پمپ تخلیه و تمیز نکردن آن
 • شستشو در درجه پایین (بهتر است هر یک ماه با درجه بالای 60 درجه سانتی گراد با لباسشویی کار کنید تا باکتری ها از بین بروند.)
 • استفاده بیش از حد از پودر شستشو
 • تمیز نکردن لاستیک دور درب

روش تمیز کردن و از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی

اگر به دلایل مختلف احساس کردید که بوی بد و زننده از ماشین لباسشویی به مشام میرسد و اثری از رایحه خوش مواد شوینده بر روی لباس ها نیست، با روش های زیر می توانید این مشکل را برطرف کنید:

1- از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی با سرکه

یکی از بهترین روش ها برای تمیز کردن و از بین بردن بوی ماشین لباسشویی، استفاده از سرکه می باشد. سرکه قدرت بسیار بالایی در از بین بردن باکتری و قارچ و کپک داشته و برای ضدعفونی سطوح نیز می توان از آنها استفاده کرد. برای اینکه همیشه ماشین لباسشویی بوی خوبی داشته باشد و خبری از جرم در بخش های مختلف آن نباشد، سرکه را فراموش نکنید.
یک فنجان سرکه را درون محفظه پودر قراردهید و سپس دستگاه را در حالت دور تند قرار دهید و اجازه بدهید ماشین لباسشویی بدون لباس با آب گرم کاملا ضد عفونی شود. برخورد سرکه با بخش های مختلف دستگاه می تواند تمام قارچ و کپک و آلودگی ها را از بین ببرد. در نهایت ماشین لباسشویی را تخلیه و با دستمال تمام بخش های آن را خشک و درب آن را برای چند ساعت باز بگذارید.

2- از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی با جوش شیرین

یکی دیگر از روش های بسیار کاربردی برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی، استفاده از جوش شیرین است. نصف پیمانه جوش شیرین را درون جا پودری قرار دهید. سپس برنامه شستشو با دور تند و آب با درجه بالای 60 درجه را تنظیم کنید. پس از اتمام برنامه شستشو و تخلیه آن، مخزن و دور لاستیک و سایر بخش ها را کاملا با دستمال خشک کنید.

استفاده مداوم از پودر شوینده و تمیز نکردن آن یکی از علت های به وجود آمدن بوی بد هستند

3- تمیز کردن ماشین لباسشویی با استفاده از اسید سیتریک

همانطور که در روش اول گفتیم، سرکه ماده قوی برای از بین بردن کپک ها و قارچ های به وجود آمده در لباسشویی نیست. اما در این مرحله می خواهیم اسید سیتریکی را که از میوه های اسیدی گرفته می شوند را به شما معرفی کنیم که ماده بسیار قوی برای از بین بردن رسوبات آب و صابون می باشد و جایگزین مناسبی بجای سرکه می باشد. در کنار اسید سیتریک هم می توانید از جوش شیرین برای از بین بردن بوی نامطبوع لباسشویی خود استفاده کنید.
مواد لازم و نحوه استفاده:

 • اسید سیتریک 1 پیمانه
 • جوش شیرین 1/2 پیمانه
 1. قرار دادن ماشین لباسشویی در مدت طولانی مدت با درجه بالا
 2. اضافه کردن اسید سیتریک و جوش شیرین در داخل محفظه لباسشویی و شروع به شستشو
 3. نکته: اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید که درب آنها از بالا باز می شوند همان دمای 90 درجه مناسب می باشد.
 4. ماشین را از آب پر کنید.
 5. اسید سیتریک و جوش شیرین را اضافه کنید.
 6. شستشو رو شروع کرده و تا مدت زمان 1 دقیقه اجازه دهید تا جوش شیرین و اسید سیتریک به خوبی مخلوط شوند.
 7. بعد از اتمام 1 دقیقه، به مدت 1 ساعت صبر کرده و بعد شست و شو را پایان دهید و ماشین را تخلیه کنید.

شستن ماشین لباسشویی با جوش شیرین و سرکه

4- لاستیک دور درب را تمیز کنید

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث میشود بوی فاضلاب ماشین لباسشویی شما را اذیت کند، تجمع آب و مواد شوینده برای طولانی مدت زیر لاستیک دور درب است. کافیست با دستمال لاستیک دور درب و زیر شیارهای آن را تمیز کنید تا منشا بوی بد از بین برود. سعی کنید همیشه بعد از خارج کردن لباس ها از ماشین لباسشویی حتما لاستیک دور درب را تمیز و خشک کنید.

برای جلوگیری از ایجاد رسوبات، قارچ و بوی بد، حلقه پلاستیکی دور درب ماشین لباسشویی را شستشو دهید

5- بوگیر لباسشویی را فراموش نکنید!

مواد بوگیر از دیگر مواردی هستند که می توانند در خوشبو شدن ماشین لباسشویی موثر عمل کنند. برای از بین بردن بوی بد، کافیست مخزن پودر را باز کنید و مواد بوگیر را درون آن اسپری نمایید. پس از اینکه ماشین لباسشویی بدون لباس و با دور تند و آب بالای 60 درجه شروع به کار کرد، اثر بی نظیر بوگیر را می توانید احساس کنید.

6- شستشوی ماشین لباسشویی با آب گرم

اگر به سرکه و جوش شیرین و مواد جرم گیر دسترسی ندارید، اجازه بدهید لباسشویی با آب بالای 60 درجه سانتی گراد روشن باشد. چرخش آب گرم برای مدت چند دقیقه به مرور قارچ و کپک و جرم های ایجاد شده در بخش های مختلف دستگاه را از بین میبرد.

7- تمیز کردن لباسشویی با سرکه و آبلیمو

از دیگر ترفندها برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی می توان به استفاده از سرکه و آبلیمو اشاره کرد. ترکیب سرکه و آبلیمو را در داخل مخزن و سایر بخش های لباسشویی اسپری کنید. بعد از حدود یک دقیقه با دستمال تمیز تمام بخش های مخزن را خشک کنید. آبلیمو و سرکه هر قدرت بالایی در از بین بردن قارچ و کپک داشته و محیط دیگه لباسویی را خوشبو می کنند.

8- از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی با شستشوی جاپودری

شاید برایتان جالب باشد که جاپودری منشا بوی بد در ماشین های لباسشویی می باشد و در اغلب مواقع به آن توجه نمیشود. جاپودری را هر سه تا 4 ماه یک مرتبه از جای خود خارج و با آب گرم کاملا شستشو دهید. انباشته شدن پودر لباسشویی و آب درون این مخزن قارچ و کپک بوجود می آورد و بوی زننده آن به لباس ها نیز سرایت خواهد کرد.

خارج نکردن لباس ها بعد از شستشو و نرسیدن تهویه مناسب از دلایل ایجاد کپک و بوی بد خواهند بود

9- فیلتر را تمیز کنید

فیلترها از مهم ترین قطعات درون ماشین های لباسشویی می باشند که از ورود آلودگی ها به درون پمپ تخلیه و سایر بخش ها جلوگیری می کنند. مواد انباشته شده روی فیلترها اگر تمیز نشود، به مرور بوی بسیار بدی را درون مخزن ایجاد می کنند. به همین دلیل باید به صورت مرتب فیلتر را از جای خود خارج و شستشو دهید.

10- درب لباسشویی را باز بگذارید

یکی دیگر از آسان ترین روش ها برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی، باز گذاشتن درب آن است. سعی کنید پس از خشک کردن کاملا ماشین لباسشویی درب آن باز باشد. فضای بسته محیط مناسبی برای رشد قارچ و کپک است و به همین دلیل دیگ لباسشویی بوی زننده ای میگیرد.

11- بوی بد ماشین لباسشویی را با مواد شوینده تجاری از بین ببرید

علاوه بر موادی از قبیل سرکه، جوش شیرین و آبلیمو، شوینده های تجاری نیز می توانند انتخاب خوبی برای تمیز کردن و رفع بوی بد لباسشویی باشند. این مواد نقش جرم گیر داشته و پس از تمیز شدن بخش های مختلف درون دستگاه، باید با دستمال درب و دیگه خشک شود.

12- از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی با سرویس سالانه

در نهایت می توان گفت، علاوه بر رعایت تمام موارد فوق، برای اینکه همیشه لباسشویی سالم و خوشبو داشته باشید، سرویس دوره ای آن را نباید فراموش کنید. با سرویس دوره ای توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی متخصص می توان تا حد زیادی هزینه های تعمیر لوازم خانگی را کاهش داد و لباس هایی تمیز و معطر داشت. روش های ارائه شده به شما کمک خواهند کرد که با حداقل امکانات، نسبت به از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی اقدام کنید و لباسشویی خود را به راحتی و آسانی شستشو داده و از رشد قارچ و رسوبات جلوگیری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *