طرز تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

طرز تعویض بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی


تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی از خدمات بسیار پرتقاضا است که خرابی آن تاثیر مستقیم بر صدای دستگاه دارد. به عنوان مثال اگر برایتان سوال است که علت صدای زیاد لباسشویی چیست؟ خرابی کدام یک از قطعات لباسشویی باعث بروز این مشکل می شود؟ در پاسخ باید بگوییم که این قطعه بلبرینگ نام دارد و از کارکرد اساسی برخوردار است. در این بخش از آموزش تعمیر ماشین لباسشویی کالا تعمیر در این مقاله نیز سعی کرده تا علاوه بر معرفی، به آموزش طرز تعویض بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی نیز پرداخته و برای شما به اشتراک می گذاریم.

معرفی بلبرینگ ماشین لباسشویی

بلبرینگ ها در زبان فارسی به نام یاتاقان شناخته شده اند و در انواع مختلفی ساخته و تولید می شوند. این قطعه از لباسشویی که از آن دیگ شستشو به صورت ساچمه ای سه نظام رد شده است، وظیفه چرخاندن دیگ را برعهده دارد. به طور واضح تر باید بگوییم که بلبرینگ به چرخش دیگ کمک می کند و این قسمت از دستگاه ماشین لباسشویی بار سنگینی از مسئولیت را بر عهده دارد. نحوه کار بلبرینگ ها به این صورت هست که محور چرخشی دیگ شست شو را از درون بلبرینگ ساچمه ای سه نظام رد می کنند که این عمل باعث چرخش راحت می شود.

یکی از دلایل چرخش بد بلبرینگ ساییده شدن آن است. بلبرینگ ها در وسط شفت بیرونی و داخلی قرار داشته و این ساییدگی چرخش شفت را به هم ریخته و باعث ایجاد سر و صدای زیاد می شود. به همین دلیل به طور متوسط هر 10 سال یک مرتبه این قطعه باید توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی تعویض شود. تعویض بلبرینگ لباسشویی باید با استفاده از ابزار و تجهیزات سازگار و اورجینال انجام شود تا دستگاه کارایی اولیه خود را داشته باشد. یعنی برای تعویض بلبرینگ هرگز نباید از چک کش استفاده کنید.در غیر این صورت نه تنها سلامتی به دستگاه باز نمی گردد، بلکه بلبرینگ غیر اورجینال به سایر قسمت های دستگاه نیز آسیب وارد می کند.

انواع بلبرینگ های ماشین لباسشویی

رولبرینگ

به بلبرینگ هایی گفته می شود که غلشتی های آن رولی می باشد.

بلبرینگ

بلبرینگ هایی که غلشتی های آن ساچمه ای باشد را بولبرینگ می نامند.

بلبرینگ هایی که از اصطکاک کمتر برخوردارند برای لباسشویی هایی که دارای قدرت کم و سرعت بالا هستند مناسب اند. همچنین بلبرینگ های استانداردی که برای انواع ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرند دارای عدد 4 رقمی هستند که قسمت چپ آن از عدد 6 استفاده شده که بلبرینگ شیار عمیق را نمایش می دهد.

دلایل خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

 • ساییده شدن بلبرینگ لباسشویی

در ابتدای متن هم گفتیم که یکی از عواملی که نشان می دهد بلبرینگ احتیاج به تعویض دارد، به وجود آمدن سر و صدای زیاد و غیر طبیعی از ماشین لباسشویی است؛ این عامل نشان دهنده این است که بلبرینگ ساییده شده. همین ساییدگی باعث می شود تناسبی که در شفت داخلی و بیرونی وجود دارد از بین برود و چرخش دیگ دچار مشکل شود. تمام این دلایل باعث می شود تا اقدام به تعویض بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی خود کنید.

 • نشتی آب از لباسشویی

با نشت آب از کاسه نمد به مرور بلبرینگ دچار زنگ زدگی می شود. زنگ زدگی یکی از اصلی ترین دلایل خراب شدن بلبرینگ است.

نشانه های خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

سوال بسیار مهم این است که چه زمان نیاز به تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی داریم؟ به عبارت دیگر، چطور متوجه شویم که بلبرینگ لباسشویی خراب است؟ مهم ترین علائم خرابی بلرینگ ماشین لباسشویی درب جلو و درب بالا عبارتند از:

 • صدای زیاد لباسشویی
 • لکه های روغنی روی لباس بعد از شستشو
 • نشت آب از زیر لباسشویی
 • حرکت زیاد دیگ های داخلی و خارجی و برخورد با بدنه لباسشویی

نکات مهم قبل از تعویض بلبرینگ و کاسه نمد ماشین لباسشویی

قبل از اینکه اقدام به تعویض بلبرینگ و کاسه نمد ماشین لباسشویی کنید، نکاتی وجود دارد که بهتر است آن را رعایت کنید:

 • بهترین بلبرینگ را خریداری کنید.
 • به هیچ عنوان به روش سنتی، یعنی با استفاده از دست یا چکش بلبرینگ را تعویض نکنید.
 • بلبرینگ تنها باید به وسیله دستگاه و تراشکار نصب شود.
 • عمر بلبرینگ ها تنها با وارد شدن یک ضربه به راحتی کاهش پیدا می کند.
 • جنس کاسه نمد از پلاستیک بوده و برای آب بندی استفاده می شود
بلبرینگ و کاسه نمد سه نظام
بلبرینگ و کاسه نمد سه نظام ماشین لباسشویی
 • اگر این قطعه را بدون ابزار نصب کنید، علاوه بر زخمی شدن از طول عمر آن نیز کاسته می شود.
 • در صورت نصب استاندارد، بلبرینگ و کاسه نمد تا 3 سال عمر خواهند داشت.
 • استفاده از قطعات مرغوب و تعویض با وسایل استاندارد عمر دیگ از 5 تا 8 سال افزایش پیدا خواهد کرد.
 • هر 4 الی 5 ماه جرمگیری انجام شود.

نحوه تعویض بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی

قبل از شروع به تعویض باید مطمئن باشید که دستگاه خاموش است و به برق متصل نیست.

جدا کردن دیگ داخلی لباسشویی

 • در این مرحله باید اقدام به برداشتن دیگ شستشو کنیم؛ به این صورت که پنل بالایی را با باز کردن پیچ ها آن باز می کنیم.
 • کشوی مواد شوینده را تنها با کشیدن خارج می کنیم.
 • حال نوبت به پنل کنترل می رسد که توسط پیچ ها متصل است.

( قبل از خارج کردن پنل که باید ماژول را خاموش کنید، بهتر است از نحوه اتصال آن عکس بگیرد که به هنگام نصب مجدد به مشکل نخورید.)

 • مرحله برداشتن صفحه روی ماشین به این صورت است که در اکثر ماشین های لباسشویی دور می شوند اما در صورت اینکه نصب بود تنها کافیست شلنگ اضطراری تخلیه که توسط پیچ به پنل جلویی متصل است را جدا کنید.
 • پنل جلویی را از طریق حذف آببندی که توسط یک فنر و یک سری گروه نگهدارنده متصل است شروع کنید. سپس کلید InterLock  را باز و صفجه جلویی را به راحتی جدا کنید.
 • این مرحله نوبت به بیرون کشیدن کشوی مواد شوینده است که تنها با استفاده از یک انبردست به راحتی می توانید سینی مواد شوینده را خارج کنید.
 • برای اینکه دیگ لباسشویی را خارج کنید تنها کافیست مهره نگهدارنده را باز کنید. قبل از اینکه در این مرحله اقدام به خارج کردن دیگ شسشو کنید، بهتر است از نحوه اتصال سیم ها عکس بگیرید تا برای اتصال مجدد به مشکل برنخورید.

حذف Sump ماشین لباسشویی

این مورد را قبل از خارج کردن سامپ باید بگوییم که توسط لوله تخلیه ماشین را از هر گونه آب خشک کنید. این مورد را هم باید اضافه کنیم که در این مرحله باید خود را برای مقدار کمی نشتی آماده کنید. با برداشتن لوله فشار گیره sump  را رها کنید.

 • حذف کابل هایی که هنوز به وان متصل هستند تا کار بخش جلویی دستگاه به پایان برسد.
 • بعد از اینکه قسمت عقب لباسشویی را حذف کردید به یک کمربند برخورد می کنید که این کمربند را باید به یک طرف جابه جا کرده و بعد بچرخانید. در این قسمت باید مراقب انگشت های خود باشید.
 • باز کردن موتور ماشین لباسشویی

قبل از خارج کردن موتور ماشین لباسشویی باید مانند مراحل قبل نیز از نوع اتصال کابل ها و همینطور سیم ها به بلوک رابط عکس بگیرید تا هنگام وصل کردن مجدد با مشکل رو به رو نشوید. بعد از گرفتن عکس و قطع کردن سیم ها موتور آزاد شده و می توانید آن را خارج کنید.

 • باز کردن اتاق فشار لباسشویی

محفظه فشار را با رها کردن گیره که آن را به دیگ متصل می‌کند، بیرون کنید. در دو طرف دیگ شیر برقی وارد کننده آب وجود دارد زمانی که فنر دیگ را آزاد می کنیم می توانیم دیگ شستشو را خارج کرده و قسمت های مختلف را تمیز کنید ممکن است رسوبات در این قسمت گیره و فنر و آب بندی وجود داشته باشد.

جعبه را باید به دو قسمت تقسیم کنید، ممکن است وان لباسشویی شما که دارای چند زبانه پلاستیکی است، هم دارای پیچ باشد که باید آنها را جدا کنید و هم دارای زبانه که آن را به راحتی توسط انبردست تیز می توانید قطع کنید.

 • مکان یابی بلبرینگ ها ماشین لباسشویی

در پشت وان و در جایی که آببندی وجود دارد محل قرارگیری یاتاقان ها می باشد. قسمت جلویی بزرگ و قسمت پشت قطعه کوچکتر قرار دارد که با ضربه زدن از قسمت عقب به راحتی می توانید یاتاقان را جدا کنید. برای اینکه ضربه ای که وارد می شود آسیبی به دیگر اجزا نزند و همچنین به صورت مساوی ضربه به نواحی وارد شود، بهتر است وان را بر روی دو تکه چوب قرار دهید.

خارج کردن بلبرینگ و قطع کردن ما بقی اتصالات آن
خارج کردن بلبرینگ ماشین لباسشویی و قطع کردن ما بقی اتصالات آن
جدا کردن اتصالات باقی مانده به بلبرینگ
جدا کردن اتصالات باقی مانده به بلبرینگ ماشین لباسشویی
 • تمیز کردن لباسشویی

رسوبات و گرد و خاک موجود در یاتاقان را به راحتی با استفاده از دستمال یا پارچه نرم از بین ببرید. وجود گرد و غبار در یاتاقان باعث آسیب رسیدن به آن خواهد شد. پس از اینکه قطعه جدید را قرار دادی شما باید همه چیز را دوباره کنار هم بگذارید؛ این واقعا مهم است که مطمئن شوید که دوک spindle  تمیز و بدون آسیب است.

نکته: اگر به اجزایی که در این مدل خاص به درام متصل است آسیب برسانید، باید کل درام را تعویض کنید.

 • قرار دادن درام در دستگاه لباسشویی

یکی دیگر از مراحل طرز تعویض بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی این است که قسمت پشتی وان را بر روی درام قرار دهید، بعد از آن نوبت به قرار دادن قرقره در موقعیت اصلی و درست خود است که باید بعد از قرار دادن قرقره آن را محکم کنید. دیگ شستشو را کنار هم بگذارید؛ اما ابتدا یک بلبرینگ که دارای نام تجاری ماشین است را آببندی کرده و به سمت پایین فشار دهید. اگر هیچ نشانه‌ای از آسیب به منطقه وجود نداشته ، یک آب‌بندی که حاوی مهره‌ای از سیلیکون است را قرار دهید و مطمئن شوید که آن را درست تنظیم کرده‌اید.

 • محکم کردن پیچ با استفاده از قفل امن

بعد از قرار دادن جعبه قسمت جلویی، پیچ های دیگ شستشو را محکم کنید و باید مطمئن شوید پیچ ها سفت شده است، در برخی از ماشین ها سوراخ هایی که باید پیچ شوند شماره گذاری دارند.

 • مرحله آخر

در این مرحله، که مرحله آخر می باشد پنل ها، محفظه شستشو و بدنه را مانند مراحل بالا اما به صورت برعکس در جای خود قرار دهید.

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی در محل

با ارائه مقاله طرز تعویض بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی سعی کردیم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. تعویض این قطعه نیاز به مهارت بالایی دارد و در صورت نداشتن تخصص در این زمینه می توایند از خدمات کالا تعمیر استفاده کنید. تیم تعمیر لوازم خانگی کالا تعمیر این خدمات را در محل در تمام مناطق تهران با قطعات اصلی و کیفیت تضمین شده ارائه می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *