علت جیر جیر کردن ماشین لباسشویی

جیر جیر کردن ماشین لباسشویی علامت هشدار برای بررسی وضعیت قطعات داخلی و تغییر در نحوه استفاده از دستگاه است. در بسیاری از مواقع نصب اشتباه لباسشویی باعث ایجاد این صدا شده و گاهی خرابی قطعات مهمی از قبیل موتور دلیل اصلی است. در این بخش از آموزش تعمیر ماشین لباسشویی کالا تعمیر به معرفی دلایل و علت جیر جیر کردن ماشین لباسشویی تمام برندها پرداخته و راه حل رفع این صدا را ارائه خواهیم داد.

1- موتور نیم سوز؛ اصلی ترین علت جیر جیر کردن ماشین لباسشویی

یکی از مهم ترین و البته بدترین دلایلی که باعث ایجاد صدای جیر جیر در ماشین لباسشویی می شود، ضعیف بودن موتور و نیم سوز شدن آن است. موتور ماشین لباسشویی های قدیمی به دلیل استفاده طولانی مدت به مرور ضعیف شده و در زمان چرخش قطعات داخلی صدایی شبیه به جیر جیر ایجاد می کنند. اگر لباسشویی قدیمی است، به محض مشاهده این صدا پیشنهاد می کنیم دستگاه را از برق بکشید. سپس با مراکز تعمیر ماشین لباسشویی تماس بگیرید تا موتور را بررسی و عیب یابی کنند.

2- پر بودن بیش از اندازه مخزن لباسشویی

برای چرخش دیگ و مخزن لباسشویی قطعات متعددی نقش دارند و میزان قدرت و توان آنها با ظرفیت دیگ تناسب دارد. اگر در ماشین لباسشویی بیش از اندازه لباس قرار دهید، قطعات مربوطه توان کافی برای چرخاندن آن را نداشته و صدای جیر جیر می دهند. براحتی و با تخلیه لباس های اضافه می توان این مشکل را حل کرد.

3- اشکال در تسمه لباسشویی

در ماشین های لباسشویی قدیمی از تسمه برای انتقال نیروی موتور برای چرخاندن دیگ استفاده می شود. با گذشت زمان و همچنین زیاد بودن وزن لباس های داخل دیگ، به مرور تسمه خراب می شود. این قطعات پلاستیکی بوده و به همین دلیل طول عمر کمی دارند. اگر تسمه شل شود صدای جیر جیر ماشین لباسشویی در زمان شستشو به گوش می رسد. وضعیت تسمه در این شرایط باید بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

صدای جیر جیر ماشین لباسشویی

4- اشکال در گیربکس

در ماشین های لباسشویی جدید از گیربکس برای انتقال نیروی موتور استفاده شده و ارتعاشات با این قطعه تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. در برخی از مواقع علت جیر جیر کردن ماشین لباسشویی، اشکال در گیربکس است و باید توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی بررسی شود.

5- جیر جیر کردن ماشین لباسشویی به دلیل خرابی بلبرینگ

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم در ماشین های لباسشویی، بلبرینگ است که در صورت استفاده مداوم به مرور خراب می شود. صدای جیر جیر در ماشین لباسشویی هایی که بیش از اندازه روشن هستند و عمر بالایی دارند در بسیاری از مواقع به دلیل خرابی بلبرینگ است.

6- اشکال در لاستیک دور درب لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی تا بحال صدای غیر عادی نداشته و به یکباره صدای جیرجیر می دهد، ابتدا دستگاه را خاموش کنید. سپس درب آن را باز کنید و زیر لاستیک و اطراف آن را به طور دقیق بررسی کنید. چون این احتمال وجود دارد که بین درب و لاستیک آن شی خارجی مانند دکمه و سر زیپ گیر کرده باشد و در زمان چرخش لباس ها به اطراف برخورد کرده و صدای جیر جیر دهد.

7- تراز نبودن ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل جیر جیر کردن ماشین لباسشویی، تراز نبودن آن روی سطح است. در زمان نصب باید دقت کنید که زمین زیر لباسشویی کاملا صاف باشد. علاوه براین، کفپوش و تایل های سرامیک و سنگ زیر نباید شل باشند. چون با چرخش لباس ها داخل لباسشویی به سطح زیرین فشار وارد شده و صدای غیرعادی و شبیه به جیرجیر به گوش می رسد.

8- صدای جیر جیر لباسشویی و اشکال در کمک فنرها

برای جلوگیری از برخورد مخزن در زمان چرخش به اطراف فنر و کمک فنر استفاده می شود. کمک فنرها به دلیل سنگین شدن وزن لباس های داخل مخزن و کیفیت پایین کمک فنرها باعث ترک خوردگی و شکستن آنها می شود. در نتیجه وزن مخزن را نمی توانند تحمل کنند و در زمان چرخش لباس ها صدای جیر جیر بوجود می آید. کمک فنرها در زیر دیگ قرار دارد و با باز کردن پنل عقب می توان به آن دسترسی پیدا کرد. بعد از خریداری قطعه اصلی آن را تعویض کنید.

9- اشکال در شیر برقی

در مرحله آبگیری و شستشو آب زیادی وارد لباسشویی می شود و مسئولیت قطع و وصل جریان آب را شیر برقی برعهده دارد. با خراب شدن شیر برقی در زمان آبگیری و ورود آب به دستگاه صدای جیر جیر ایجاد می شود. ابتدا این قطعه باید به طور دقیق بررسی و عیب یابی شوند و در صورت نیاز نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

10- خرابی پمپ تخلیه

پمپ تخلیه از دیگر قطعات مهمی هستند که می توانند باعث ایجاد صدای جیر جیر در لباسشویی شود. این قطعه مانند سایر قطعات داخلی لباسشویی با گذشت زمان دچار خرابی شده و در زمان تخلیه فاضلاب دستگاه صدای غیر طبیعی می دهد.

11- خرابی بلبرینگ لباسشویی

برای رفع صدای جیر جیر ماشین لباسشویی علاوه بر موارد بالا، بلبرینگ نیز باید بررسی شود. این قطعه در زیر دیگ قرار دارد و وزن لباس ها و روشن بودن طولانی مدت دستگاه به آن آسیب جدی وارد می کند. در لباسشویی های قدیمی بلبرینگ در زمان چرخش دیگ صدای جیر جیر می دهد و باید تعویض شود.

رفع صدای جیر جیر ماشین لباسشویی در محل

برای رفع هر یک از موارد بالا اگر تخصص و مهارت کافی ندارید می توان از خدمات تیم تعمیر لوازم خانگی کالا تعمیر استفاده کنید. تعمیرکاران ما در شمال، جنوب، شرق و غرب تهران با قطعات اصلی این خدمات را ارائه می دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *