علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی


نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

برای هر وسیله برقی موجود در خانه امکان این که برای آن مشکلی پیش بیاید و احتیاج به سرویس و تعمیرات داشته باشد، وجود دارد که یکی از این وسایل برقی، ماشین لباسشویی می تواند باشد. این وسیله برقی ممکن است در طول مدت زمان استفاده طولانی یا نحوه کار نادرست با آن و یا بسیاری موارد دیگر احتیاج به سرویس و یا تعمیر داشته باشد. نشتی آب لباسشویی یکی از موارد خرابی این وسیله می باشد که بدلیل قرار گرفتن آب در کنار برق میتواند برای کسی که با ماشین لباسشویی در تماس است خطر بالقوه داشته باشد. لذا صرفه نظر از اینکه نشتی آب کم است یا زیاد سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام فرمایید. با مقاله ارائه شده در کالا تعمیر سعی شده تا شما مصرف کنندگان عزیز را از علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی و رفع این مشکل مطلع سازیم.

با خبر شدن از نشتی ماشین لباسشویی

برای اینکه از نشتی ماشین لباسشویی خود مطلع شوید دستگاه را روشن و یک سیکل از شست و شو را انتخاب کنید و با دقت اطراف ماشین لباسشویی به خصوص قسمت های پشتی و زیر آن را مورد بررسی قرار دهید. اطراف درب و محفظه جاپودری را از این بررسی از قلم نندازید. اگر آبریزی در ابتدای شست و شو باشد و پس از سپری شدن چند دقیقه اول سیکل شست و شو، آبریزی قطع شود، میتوان گفت نشتی آب دلیل معیوب بودن یکی از موارد زیر میباشد:

شیلنگ تخلیه

 شیلنگ تخلیه و شیلنگ ورودی از مواردی مهم مورد استفاده برای ماشین لباسشویی ها هستند که همین دو ابزار می تواند یکی از پیش پا افتاده ترین علت نشتی ماشین لباسشویی باشند. همانطور که می دانید شلنگ تخلیه در قسمت عقب لباسشویی قرار دارد و قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که اتصال این شلنگ با شلنگ ورودی به خوبی انجام شده است. یکی دیگر از علت های نشتی ماشین لباسشویی، خراب شدن سوپاپی است که ورودی این دو شیلنگ را به وان متصل می کند. برای اینکه علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی را به راحتی پیدا کنید، می توانید به بلند کردن صفحه بالایی این دستگاه سایش و یا پارگی شلنگ ها را و بررسی سیفون یا مونتاژ تزریق باطری که از اجزای سیستم ورودی آب هستند، اقدام کنید.

اولین و ساده ترین مورد بررسی نشتی آب، شیلنگ تخلیه است
اولین و ساده ترین مورد بررسی نشتی آب ماشین لباسشویی، شیلنگ تخلیه است
یکی از دلایل نشت آب لباسشویی، مشکل برای شلنگ ورودی و خروجی آن می باشد
یکی از دلایل نشت آب لباسشویی، مشکل برای شلنگ ورودی و خروجی آن می باشد

پمپ تخلیه لباسشویی

همانطور که از اسم این قسمت مشخص است، برای تخلیه آب لباسشویی بوده و یکی از قسمت های مهم این دستگاه برقی محسوب می شود.  پمپ تخلیه می تواند به 3 صورت تسمه ای، درایو مستقیم و یا الکتریکی در لباسشویی به کار رود و یکی دیگر از علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی نیز همین قسمت می تواند باشد. محل قرارگیری پمپ تخلیه معمولا در قسمت پایی و جلویی لباسشویی بوده و یا به درایو متصل می شود. با باز کردن قسمت جلویی به راحتی می توانید پمپ را بررسی و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

خرابی پمپ تخلیه نیز باعث به وجود آمدن نشت آب از لباسشویی می شود
خرابی پمپ تخلیه نیز باعث به وجود آمدن نشت آب از لباسشویی می شود

دریچه ورودی آب

کنترل ورود آب سرد و گرم به داخل ماشین لباسشویی بر عهده دریچه ورودی می باشد که در قسمت پشت لباسشویی به صورت شیر قرار گرفته و با اسفاده از شیلنگ به پنل عقب وارد دستگاه می شود. دریچه و شلنگ متصل به آن باید فاقد ترک خوردگی و آسیب دیدگی باشند تا باعث نشتی از ماشین لباسشویی نشود. قبل از بررسی این قسمت حتما برق دستگاه را قطع کنید.

لاستیک دور درب برای لباسشویی های درب از جلو

لاستیکی در دور درب لباسشویی ها به کار رفته به مرور زمان بخاطر دلایل مختلفی چون گرفتن مو و یا کرک لباس ها به خود، فرسوده، سوراخ و یا پاره شدن ممکن است باعث نشتی آب از اطراف درب به بیرون شوند. چنانچه دچار گرفتگی فرایندهای شستو شو به خود شد، بهتر است هر چند وقت یکبار لاستیک را تمیز کنید و یا اگر دچار یکی از موارد فرسودگی یا پاره شدن شد، باید حتما آن را تعویض کنید. یکی از دلایل دیگر که مخصوص به درب لباسشویی است، قفل نشدن آن است که با مواجه شدن با این مورد باید قفل درب را تعویض کنید.

بررسی کردن لاستیک دور درب لباسشویی برا جلوگیری از نشتی
بررسی کردن لاستیک دور درب لباسشویی برا جلوگیری از نشتی

دیگ ماشین لباسشویی

برای اینکه خرابی ماشین لباسشویی هزینه هنگفتی را برای شما به وجود نیاورد، بهتر است آن را در قسمتی کاملا تراز و صاف قرار دهید. عدم تراز بودن این دستگاه باعث می شود تا به هنگام کار و تکان خوردن ضربه هایی را به دستگاه وارد کرده که باعث شکاف فرسایشی و سوراخ می شود که همین عوامل باعث به وجود آمدن نشتی آب نیز می باشند.

کاسه نمد و بلبرینگ ماشین لباسشویی

تراز نبودن ماشین لباسشویی یکی دیگر از مواردی است که باعث نشتی این دستگها از طریق ببلرینگ و کاسه نمد می شود. همچنین استفاده نادرست از آن مانند به کار بردن حجم لباس هایی بیش از ظرفیت لباسشویی باعث به وجود آمدن نشتی خواهد شد که در صورت بروز چنین مشکلی و تخصصی بودن آن باید به تکنسین متخصص رجوع کنید.

از دیگر دلایل علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی ، باید به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • نشتی آب از جاپودری ماشین لباسشویی (مخزن پودر ماشین لباسشویی)
 • نشتی آب از شلنگ جاپودری به دیگ
 • نشتی آب از شلنگ شیر برقی به جاپودری

خروج آب از جاپودری ماشین لباسشویی

در مواردی بدلیل جرم گرفتن منافذ تعبیه شده در جای پودر ماشین لباسشویی ، فشار آب ورودی از شیر برقی به مخزن پودر ماشین لباسشویی باعث پاشش آب به خارج از جاپودری میشود. در این مورد معمولا رد آب روی بدنه و زیر جاپودری ماشین لباسشویی مشخص است.میزان مصرف پودر ماشین لباسشویی در جلوگیری از رسوبگیری بیش از اندازه ماشین لباسشویی نقش اساسی دارد. همچنین استفاده از پودر دستی در ماشین لباسشویی باعث جرمگیری بیشتر، کف زیاد در ماشین لباسشویی، سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی میشود.

نشتی آب از کف زیاد در ماشین لباسشویی

مراحل رفع عیب نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی:

 1. بست نگه دارنده ی شلنگ های شیر برقی به جاپودری را با یک دمباریک آزاد میکنیم.
 2. شلنگ جاپودری به دیگ را آزاد میکنیم.
 3. درب جاپودری را با کمی فشار به بالا خارج کرده.
 4. پیچ های متصل کننده ی جاپودری به پنل را باز کرده.
 5. جاپوری را خارج کرده و با یک پیچگوشتی دو سو خارهای نگهدارنده سقف جاپودری را باز میکنیم.
 6. منافذ جاپودری را با یک فرچه سیمی تمیز و تمامی مراحل بالا را برای مونتاژ دوباره ماشین لباسشویی انجام میدهیم.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا تمامی دلایل به وجود آمدن نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی به همراه مراحل رفع آن را برای شما به اشتراک بگذاریم؛ توجه داشته باشید انجام تعمیرات نیازمند ابزار، تجربه و دانش فنی میباشد. قبل از انجام و رفع هر یک از مشکل های به وجود آمده بهتر تمامی نکات ایمنی را در نظر بگیرید و همینطور در صورتیکه هر یک از مراحل بالا هیچ تاثیری در روند بهبود دستگاه را نداشتند بهتر است از طریق تماس با سامانه تعمیرات لوازم خانگی 54837(021)  ما را از خرابی دستگاه خود مطلع سازید و اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی خود کنید.

18 دیدگاه

  • سلام
   داود عزیز معمولا دلیل آب دادن ماشین لباسشویی در دور تند یکی از این 3 مورد هستش: (خرابی بلبرینگ – پارگی شلنگ سیفون – پارگی شلنگ تخلیه) و باید بررسی کنید ببینید از کدوم مورد هست و رفعش کنید.

  • ماشین لباسشویی ما در حالت خاموش از زیرش اب خارج میشه
   اون دریچه پایین را باز کردم اب ارام ارام از داخل لبلسشویی از اون دریچه جلوی ماشین خارج میشه و اب داخل لباسشویی قطع نمیشه

 • سلام لباسشوییمون بلبرینگش صدا میداد اومدن عوضش کردن. هیچ مشکل دیگه نداشت…الان بعد سه روز در اولین استفاده از زیرش آب میده… می خواستم بدونم مشکل چیه و چیکارش باید کرد؟

 • سلام
  برای اینکه مطمئن بشم آبریزی زیر لباسشویی از شلنگ ورودی نیست در لباسشویی به صورت دستی آب ریختم بازم هم آب داد . مشکل از کجاست

  • سلام
   لطفا شلنگ تخلیه رو بررسی کنین که دچار گرفتگی نشده باشه. علاوه براین، انسداد فیلتر تخلیه و پمپ نیز دلیل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی هستن

 • سلام.بعدچندوقت که توی دیگ لباسشویی آب جمع میشد. بردش سوخت. برد جدیدگذاشتم. ولی اب همچنان توی دیگ جمع میشه، باوجود بستن شیرهای پشت لباسشویی!از کجابفهمیم که شیر برقی خرابه یا همین شیر ورودی آب بیرون؟ با تشکرفراوان

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  در تخلیه اب دور اخر از زیر ماشین لباسشویی آب میاد پمپ تخلیه رو عوض کردم میشه راهنمایی کنید مشکل کجاست؟

  • سلام دوست عزیز
   علاوه بر پمپ تخلیه، بهتره دریچه ورودی آب و شلنگ تخلیه رو بررسی کنین چون در اغلب مواقع خرابی این بخش ها باعث نشتی آب میشه. در صورت عدم رفع مشکل میتونین با تعمیرکاران کالا تعمیر تماس بگیرید

 • باسلام. ماشین لباسشویی وقتی روی خشک کن است، از زیرش مقداری خارج می شود.علت چه می تواند باشد؟ باتشکر

  • سلام خدمت شما
   نشتی آب علتهای مختلفی داره
   اگر فقط موقع خشکن نشتی داره و در زمان شستوشو نشتی نداره میتونه دلیلش سوراخ بودن قسمت بالایی لاستیک دور درب باشه

 • سلام پایین لباسشویی قسمت مخزنشو باز کردم تمیز کردم حالا که بستمش و روشن کردم اب میده
  من فقط تمیزش کردم اب کثیفی که جمع شده بود رو خارج کردم و دوباره بستمش
  نمیدونم چرا الان آب میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.