دلایل سر و صدا و علت جرقه زدن مایکروفر

دلایل سر و صدای مایکروفر

دلایل سر و صدای مایکروفر و علت جرقه زدن مایکروفر دو مساله بسیار مهم می باشند که برای بر طرف کردن هر یک باید قطعات خاصی را بررسی کرد. به عبارت دیگر، دلایل جرقه زدن مایکروویو با مواردی که می توانند علت سر و صدای زیاد مایکروویو باشند با هم متفاوت هستند. کالا تعمیر در ادامه و در دو بخش دلایل سر و صدای مایکروفر و جرقه زدن آن را معرفی و راه حل هایی برای رفع هر یک را بیان خواهد کرد.

نکات مهم در بررسی دلایل سر و صدای مایکروفر و جرقه زدن آن

مایکروفر یکی از خطرناک ترین وسایل در بین سایر لوازم خانگی می باشد که کوچکترین خرابی در آن را نباید بدون دانش و تخصص تعمیر کرد. تعمیر مایکروویو کاملا تخصصی بوده و با توجه به برند دستگاه باید به نمایندگی های مجاز آن مراجعه نمایید. در نتیجه بررسی دلایل سر و صدای زیاد مایکروویو و جرقه زدن آن را دلیل بر مسلط شدن برای تعمیر دستگاه تلقی نکنید. موارد ذکر شده در این مطلب برای آشنایی با مشکلات موجود در دستگاه می باشد و تنها افراد حرفه ای می توانند نسبت به تعمیر اقدام نمایند.

علت جرقه زدن مایکروفردلایل سر و صدای مایکروفر

اگر تجربه استفاده از مایکروفر را داشته باشید، قطعا متوجه شده اید که چرخش سینی غذا گرم کن و شروع به کار مایکروویو بی صدا می باشد و در برخی از موارد صدای بسیار ضعیفی دارد. در برخی از مواقع ممکن است این صدا بلندتر از حد معمول باشد و این نشانه خراب شدن برخی از قطعات داخلی آن می باشد که عبارتند از:

خراب شدن مگنترون مایکروویو

یکی از گزینه هایی که می توان به عنوان علت سر و صدای زیاد مایکروویو دانست، خراب شدن مگنترون می باشد. مگنترون که نقش بسیار مهمی در تولید حرارت و گرم شدن فضای داخلی دستگاه را بر عهده دارد. مغناطیس تولید شده توسط مگنترون دارای طول موج کمی می باشد و به همین خاطر در حالت عادی صدایی از آن به گوش نمیرسد. با خراب شدن مگنترون طول موج افزایش پیدا می کند و در نهایت منجر به پخش صدا از داخل دستگاه می گردد.

مساله بسیار مهم در تعمیر و یا تعویض مگنترون وجود ولتاژ بالا در خازن می باشد که بسیار خطرناک است. به همین خاطر باید این کار را به افراد حرفه ای در این زمینه بسپارید تا ابتدا ولتاژ را تخلیه و سپس نسبت به تعمیر و تعویض قطعه اقدام نمایند.

عیب یابی دیود مایکروفر

دیود ولتاژ بالا یکی دیگر از قطعاتی می باشد که خراب و معیوب شدن آن می تواند به عنوان یکی از دلایل سر و صدای مایکروفر شناخته شود. در بسیاری از مواقع علت اصلی مشکل خرابی دیود می باشد و بهتر است در اولین گام این قطعه را بررسی کنید.

علت جرقه زدن ماکروفرفن خارجی یکی از دلایل سر و صدای مایکروفر

گاهی اوقات و بعد از استفاده پیاپی از مایکروویو فن خارجی دارای مشکل میشود و همین می تواند علت سر و صدای زیاد دستگاه باشد. برای تست فن خارجی بهتر است فن را از دستگاه جدا کنید و چرخش تیغه ها را بررسی کنید. اگر چرخش آنها به سختی انجام میشود می توانید به این نتیجه برسید که فن خراب شده است. برای رفع علت سر و صدای زیاد ماکروفر بهتر است فن را تعمیر و یا تعویض نمایید.

خراب بودن موتور کوپلینگ

از دیگر دلایل سر و صدای ماکروفر می توان به خراب شدن موتور کوپلینگ اشاره نمود. در سیستم داخلی مایکروویو موتور کوپلینگ تعبیه شده است که بعد از چرخش انرژی و حرارت را به بخش های مختلف پراکنده می کند. اگر چرخش این موتور با مشکل مواجه شود، در نهایت باعث میشود تا سر و صدا از دستگاه به گوش برسد. تعمیر و تعویض موتور کوپلینگ از دیگر تعمیرات تخصصی می باشد که باید به افراد حرفه ای در تعمیر مایکروویو دوو و غیره و با توجه به برند دستگاه بسپارید.

معیوب بودن فن های تهویه مایکروفر

علت سر و صدای ماکروفر را می توان در خراب بودن یاتاقان های فن تهویه جستجو کرد. قبل از بررسی سایر قطعات مهم داخلی بهتر است فن ها بررسی و در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض گردند.

علت جرقه زدن مایکروفر

از دیگر مشکلات رایجی که افراد زیادی با آن مواجه هستند، جرقه زدن مایکروفر می باشد که دلایل زیادی دارد و نمی توان بروز این مشکل را به خراب شدن تنها یک قطعه نسبت داد. از جمله دلایل جرقه زدن مایکروویو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

وجود فلز در مایکروفر

در بسیاری از مواقع علت جرقه زدن مایکروفر خراب شدن قطعات داخلی نمی باشد، بلکه جنس ظروفی است که در داخل دستگاه قرار گرفته اند. قرار دادن ظروف فلزی و یا تکه های فلز چسبیده به ظرف باعث میشوند تا جرقه های زیادی در داخل مایکروفر ایجاد شوند. برای جلوگیری از این مشکل به هیچ عنوان نباید ظروف فلزی و روکش های آلومینیومی را به داخل مایکروفر وارد کرد.

علت سر و صدای ماکروفرعیب یابی پایه فلزی مایکروفر

با توجه به برند و مدل مایکروویو ممکن است در برخی از آنها از یک پایه فلزی برای ایجاد طبقه در داخل دستگاه استفاده شود. البته روی این پایه رنگ زده میشود تا باعث جرقه نگردد. بعد از استفاده های متوالی از مایکروویو ممکن است رنگ روی آن پریده باشد که علت جرقه زدن ماکروفر به شمار می رود. همچنین، با از بین رفتن پلاستیک زیر پایه نیز جرقه هایی در دستگاه مشاهده میشود. برای برطرف شدن این مشکل بهترین کار تعوض و یا تعمیر پایه می باشد.

خراب شدن کاور پوشش امواج

با بررسی داخل مایکروفر متوجه خواهید شد که نوعی کاور و پوشش در دیواره آن نصب شده است که مسئولیت اصلی آن انتشار گرما به مرکز مایکروویو می باشد. اگر ذرات غذا روی این کاور قرار گیرند بر اثر حرارت زیاد جرقه میزنند. البته این جرقه ها در ابتدا کوتاه و کم می باشند، اما به مرور سر نازل بخاطر جرقه ها آسیب می بیند. با آسیب وارد شدن به سر نازل در نهایت شاهد انتشار جرقه های بزرگتر و مکرر خواهید بود. در نتیجه اگر به دنبال علت جرقه زدن مایکروفر هستید، بهترین کار بررسی سر نازل و تعویض آن می باشد.

دلایل سر و صدای زیاد مایکروفر و علت جرقه زدن مایکروفر دو موضوعی بودند که در این مطلب پوشش داده شدند. برای برطرف شدن هر یک از این مشکلات می توانید در هر نقطه از تهران و کرج که هستید با تیم کالا تعمیر تماس بگیرید تا در کمترین زمان تعمیرکاران حرفه ای این تیم برای تعمیر مایکروویو به محل مراجعه نمایند. البته می توانید علاوه بر مایکروویو، سایر تعمیرات لوازم خانگی از قبیل تعمیر تلویزیون، تعمیر ماشین لباسشویی و غیره را نیز به این تیم بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.