ترموستات یخچال چیست و چه کارایی دارد

ترموستات یخچال

ترموستات یخچال یکی از مهم ترین اجزای یخچال در فرآیند خنک سازی و تنظیم دما می باشد. به عبارت دیگر، رله دما مسئول تنظیم دما و فرمان دادن به کمپرسور یا موتور یخچال برای روشن خاموش شدن آن است. تیم کالا تعمیر در این مطلب ترموستات یخچال و هرآنچه که لازم است درباره آن و نحوه تعمیر ترموستات یخچال و غیره بدانید را معرفی خواهد کرد.

خرابی ترموستات یخچال فریزرترموستات یخچال چیست؟

رله دما در واقع یک کنترل کننده دمای خودکار می باشد که وظیفه اصلی آن ثابت نگه داشتن دمای داخل دستگاه می باشد. تمام یخچال فریزرها دارای امکان تنظیم دما می باشند و بعد از تنظیم این دما سیستم خنک کننده باید به گونه ای عمل کند که همیشه دمای داخل یخچال در مقدار مشخص شده ثابت باشد. با ورود هوای گرم به داخل یخچال و بالا رفتن دما از حد مجاز تنظیم شده، ترموستات یا رله یخچال به کمپرسور فرمان کار کردن می دهد. بعد از شروع به فعالیت کمپرسور و کاهش دمای داخل یخچال و رسیدن به اندازه تنظیم شده، رله دما دوباره به کمپرسور فرمان خاموش شدن می دهد. مراحلی که به آن اشاره شد ساختار و روش کلی کار کردن توموستات و سیستم خنک کننده یخچال می باشد.

تست خرابی ترموستات یخچال چیست؟

یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است به مرور و در استفاده از یخچال فریزر با آن مواجه شوید، خرابی رله دما می باشد. در این صورت تعمیر ترموستات یخچال و یا تعویض آن مهم ترین کاریست که باید انجام داد. تست و تعمیر یا تعویض این قطعه در بسیاری از مواقع کار آسانی نیست و نیاز به تخصص افراد حرفه ای در تعمیر یخچال فریزر دارد. قبل از آشنایی با نحوه تعمیر، بهتر است بدانید که چطور از خرابی رله دما مطلع شویم؟

 • همان طور که قبلا اشاره کردیم، ترموستات یکی از قطعات اصلی در سیستم خنک کننده یخچال است در نتیجه اگر با عدم سرد شدن دمای داخل دستگاه مواجه شدید، به معنای خرابی ترموستات است. با خراب شدن رله افزایش دمای داخل یخچال تشخیص داده نمیشود و کمپرسور شروع به کار نخواهد کرد.
  یکی دیگر از نشانه های خرابی این قطعه، کار کردن های مداوم موتور یا کمپرسور یخچال می باشد. عدم تشخیص صحیح دمای داخل دستگاه توسط رله دما باعث میشود تا کمپرسور به طور مداوم کار کند.
 • اگر سیم های ترموستات بعد از جدا شدن از بدنه یخچال مستقیم به هم وصل شوند و موتور یخچال شروع به کار کند به معنای خرابی ترموستات یخچال می باشد.
 • به گوش رسیدن صدای کلیک از یخچال به طور مداوم از دیگر دلایلی می باشد که می تواند خرابی رله دما را نشان دهند. بعد از فرمان دادن رله یخچال به کمپرسور صدای کلیک شنیده میشود و بعد از آن موتور شروع به کار میکند. در صورت خرابی یا سوختگی رله بعد از کلیک کردن موتور کار نمی کند و مجدد پس از چند لحظه این صدا شنیده میشود.
 • سرد بودن کمپرسور به معنای کار نکردن و خاموش بودن آن به مدت طولانی می باشد. کمپرسور در پشت یخچال و قسمت پایین آن قرار دارد و می توانید با دست میزان سرد و گرم بودن آن را بررسی کنید.

تعمیر ترموستات یخچال فریزرراه های بالا بردن کارایی ترموستات یخچال

تا این قسمت از متن قطعا با نقش بسیار مهم رله یخچال در عملکرد و میزان تازگی و طراوت مواد غذایی داخل یخچال آشنا شده اید. برای حفظ سلامت و رهایی از مشکلات تعمیر ترموستات یخچال لازم است چند نکته را همیشه مد نظر داشته باشید که عبارتند از:

 • از باز و بسته کردن های مداوم درب یخچال جلوگیری کنید. با هر بار باز و بسته شدن درب یخچال دمای داخل دستگاه تا حد زیادی افزایش پیدا می کند و ترموستات با تشخیص این تغییر دما باید به کمپرسور فرمان روشن شدن بدهد.
 • یخچال را در مکان مناسب با دمای متعادل قرار دهید. با بالا رفتن دمای محیط اطراف یخچال، دمای داخل نیز دچار تغییر شده و ترموستات یخچال مجدد شروع به تشخیص دما داده و سیستم خنک سازی را به گردش می اندازد.
 • از قرار دادن غذاهای گرم در داخل یخچال جدا خودداری نمایید. با قرار دادن غذای گرم در داخل یخچال نه تنها خرابی ترموستات را به همراه خواهد داشت، بلکه کمپرسور یا موتور نیز می سوزد.
 • دمای داخلی یخچال را درست تنظیم کنید با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان گرم و سرد بودن فصل ها دمای یخچال باید درست تنظیم شود. در حالت کلی داخل یخچال دمایی بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد باید داشته باشد.

تست ترموستات یخچال فریزرروش های تعویض و تعمیر ترموستات یخچال فریزر

در صورت وجود خرابی در بخش های مختلف ترموستات مانند سیم پیچی و غیره، می توان آن را تعمیر کرد. تعمیر رله دما یخچال نیاز به تخصص داشته و بهتر از افراد حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. بعد از تعمیر و یا خرید قطعه جدید باید بتوانید رله دما را بدرستی در محل مناسب نصب کنید. برای نصب و تعویض این قطعه می توانید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • اولین گام برای تعویض رله دما، قطع کردن برق یخچال می باشد. سیم برق یخچال را از پریزر جدا کنید.
 • این قطعه در پشت یخچال و نزدیک به کمپرسور و در داخل قاب قرار دارد. این قاب را از روی آن بردارید.
 • این قطعه با سیم سنسور به بدنه یخچال متصل است، این سیم را جدا کنید
 • ترموستات را از قاب نگهدارنده با احتیاط جدا کنید
 • سیم های متصل به ترموستات جدید را با سیم های برق با همان رنگ به هم متصل کنید.
 • سیم سنسور را به بدنه یخچال متصل شود
 • قطعه جدید را به قاب نگهدارنده متصل کنید.
 • بعد از اتمام این مراحل ترموستات یخچال باید بدرستی شروع به فعالیت کند.

به تعمیر ترموستات یخچال اهمیت بدهید

خرابی ترموستات یخچال فریزر در اولین مرحله تازگی و طراوت مواد غذایی را تحت تاثیر قرار می دهد. بالا و پایین رفتن های مداوم دمای داخل یخچال باعث میشود تا مواد غذایی و میوه و سبزیجات به شدت تحت تاثیر قرار گیرند. همچنین خرابی ترموستات بر نحوه ی عملکرد کمپرسور نیز تاثیر می گذارد و حتی منجر به سوختن موتور یخچال می گردد. به همین خاطر لازم است تعمیر ترموستات یخچال فریزر را جدی بگیرید. در برخورد با اولین نشانه های خرابی ترموستات لازم است با افراد متخصص در این زمینه تماس بگیرید و از ضررهای مالی بیشتر جلوگیری کنید.
با مطالعه این مطلب بدون شک با اهمیت ترموستات یخچال فریزر آشنا شده اید و استفاده از تخصص افراد حرفه ای را در فرآیند تعمیر و تعویض آن ضروری می دانید. تیم کالا تعمیر با استخدام افراد کارآزموده و برگزاری جلسات تست و سنجش قبل از استخدام آنها، به یکی از حرفه ای ترین تیم های تعمیر لوازم خانگی در تهران تبدیل شده است. علاوه بر تعمیر ساید بای ساید و انواع یخچال فریزر، می توانید برای تعمیر ماشین لباسشویی، تعمیر ماشین ظرفشویی و سایر لوازم خانگی می توانید از مهارت این تیم استفاده نمایید. راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه و منوی تماس با ما پل ارتباطی بین شما و تیم کالا تعمیر خواهد بود

5 دیدگاه

 • سلام خسته نباشید
  من یک یخچال فریزر اسنوا ساید بای ساید دارم قسمت یخچالش خنکه ولی قسمت فریز آون اصلا یخ نمیزنه فنش رو چک کردم سالم بود موتور یخچال هم سالمه فقط میمونه ترموستات میخوام بدونم اگر ترموستات خراب باشه بازم قسمت یخچال خنک میشه؟ ضمنا صدای کلیک ترموستات میاد که چند لحظه وصل میشه و سریع قطع میشه
  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.