دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی


قطعا روشن نشدن ماشین ظرفشویی یک مورد بسیار آزار دهنده بوده و زمانیکه این اتفاق برای هر شخصی پیش آید، باعث عصبانیت و ناراحتی آن فرد خواهد شد. خصوصا زمانیکه تمام ظرف های کثیف خود را آماده برای شستن کرده باشید و وقتی که می خواهید شروع به کار با ظرفشویی کنید، متوجه روشن نشدن آن خواهید شد. اما سوال اینجاست که چرا ماشین ظرفشویی روشن نمی شود؟ دلایل یا علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی چه چیزی می باشد؟ باید بگوییم کالا تعمیر با ارائه این مقاله، به معرفی و بررسی هر یک از دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی و همینطور مراحل رفع آنها پرداخته است.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

اما قبل از اینکه به معرفی و بررسی هر یک از دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی بپردازیم، همانند مقالات آموزشی گذشته اول این نکته را متذکر می شویم که اگر هیچ تخصصی در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی ندارید، بهتر است این وسیله برقی خود را به تکنسین های متخصص و یا تعمیرکاران ماشین ظرفشویی واگذار کنید تا با بهترین قیمت، مناسب ترین تعمیرات لازم را برای لوازم خانگی شما انجام دهند.

قفل درب، میکروسوئیچ و یا قلاب قفل درب ماشین ظرفشویی

یکی از دلایل کار نکردن ظرفشویی می تواند مشکل در قسمت قفل درب و یا همان میکروسوئیچ آن باشد؛ کار اصلی درب و همینطور قفل شدن آن برای جلوگیری ریزش و چکه کردن آب از دستگاه و همینطور قفل کردن درب در هنگام کارکرد و سیکل شست و شو می باشد. این مورد را هم باید اضافه کنیم که سوئیچ قفل درب به عنوان تامین برق به پنل کنترلی ماشین ظرفشویی استفاده می شود. شاید بپرسید این مشکل چه ایرادی را می تواند ایجاد کند؟ در پاسخ باید بگوییم که در صورت قفل نشدن درب ظرفشویی، به کنترلرها برق نخواهید رسید و دستگاه هم قادر به کارکردن و شروع سیکل شست و شو نخواهد بود.

برای اینکه از صحت و سلامت قفل درب یا همان میکروسوئیچ مطمئن شوید، باید بگوییم میکروسوئیچ دارای دو عدد می باشد که می توانید آن را باز کرده و بررسی کنید. محل قراگیری تمام اجزا و مجموعه قفل درب در بالای درب دستگاه و پشت پنل کنترلی می باشد. اگر می خواهید اگر وجود برق در قسمت میکروسوئیچ اطمینان پیدا کنید باید بررسی کنید که بین مولتی متر و پایانه های سوئیچ قفل درب اتصال برقرار باشد.

خرابی قفل درب ماشین ظرفشویی یکی از دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی
خرابی قفل درب ماشین ظرفشویی یکی از دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

تایمر یا کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی

بعد از اینکه قفل درب را بررسی کردید و از سالم بودن هر یک از اجزای آن اطیمنان پیدا کردید، حال نوبت این است که شروع به راه اندازی دستگاه کنید. اما ممکن است بعد از تمام این بررسی ها و راه اندازی ظرفشویی، دستگاه شروع به کار کردن نکند؛ مشکل چیست؟ مرحله بعدی این است که تایمر یا کنترل الکترونیک را چک و بررسی کنید. معمولا این مورد پیش می آید که بعد از یک مرحله گذراندن سیکل شست و شو، ممکن است آب در کف دستگاه باقی بماند؛ همچنین اگر صدای پمپ تخلیه به گوشتان نمی رسد، پس نشان می دهد که مشکل از تایمر و کنترل الکترونیکی می باشد. تایمر یا کنترل الکترونیکی در دو دسته زیر قرار می گیرند:

  • تایمر دستی:  از این تایمر در جهت تامین برق موتور پمپ، شیر ورودی آب، مدار هیتر و موتور پمپ تخلیه به صورت عملکردی در سیکل استفاده می شود. همچنین این تایمر از پایانه های الکتریکی و موتورهای کوچکی که در محفظه تایمر قرار دارند، استفاده می شود.
  • کنترل الکترونیکی: در این مدل با استفاده از ریز پردازنده ها و رله های الکتریکی اتصال انجام می شود. محل قرار گیری هر دو مدل دستی و الکترونیکی در پشت پنل کنترل در بالای درب ماشین ظرفشویی، می باشد.

نکته: در آخر این قسمت از مقاله باید این نکته را متذکر شویم که در مدل های الکترونیکی با جریان مستقیم برق سر و کار خواهید داشت؛ پس بهتر است به هنگام کار با این قسمت احتیاط لازم را داشته باشید.

سوئیچ انتخابی یا سلکتور ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علت های روشن نشدن ماشین ظرفشویی ، باید به ایراد در قسمت سوئیچ انتخابی یا سلکتور آن اشاره کرد؛ از سلکتور یا همان سوئیچ انتخابی برای انتخاب حالت های مختلف سیکل شست و شو استفاده می شود. تنها کافیست سوئیچ معیوب باشد یا دکمه ها کامل بیرون نیاید گیر داشته باشند؛ همین عوامل یکی از دلایل کار نکردن دستگاه خواهد شد. قبل از اینکه به باز کردن کامل  دستگاه مورد نظر اقدام کنید، اول مطمئن شوید که کلیدها گیر نکرده و آزاد می باشند. شما مصرف کنندگان ماشین ظرفشویی به راحتی و طبق راهنمای دستگاه می توانید پایانه های سلکتور را با استفاده از مولتی متر آزمایش کنید. سلکتور بر روی کنترل پنل قرار داشته و برای دستیابی به آن لازم است که صفحه داخلی درب را باز کنید.

خراب بودن سوئیچ انتخابی و روشن نشدن ماشین ظرفشویی
خراب بودن سوئیچ انتخابی و روشن نشدن ماشین ظرفشویی

رله استارت موتور ماشین ظرفشویی

رله استارت بر روی موتور پمپ اصلی برخی از ماشین های ظرفشویی وجود دارند. ممکن است ماشین ظرفشویی روشن نشود اما مطمئن هستید که برق از مدار کنترلی به موتور می رسد؛ پس این موضوع نشان می دهد که مشکل از رله استارت موتور دستگاه است. محل نصب رله در کنار موتور می باشد. برای اینکه از صحت کاکرد این قطعه مطمئن باشید بهتر است طبق دفترچه راهنما و نمودارهای سیم پیچی، اتصال رله را با مولتی متر آزمایش کرده و در صوتر معیوب بودن آن را تعویض کنید.

رله استارت و تامین برق ماشین های ظرفشویی
رله استارت و تامین برق ماشین های ظرفشویی

فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی، وجود ایراد در قسمت فیوز حرارتی آن می باشد. مدل های ظرفشویی که در آن از برد الکترونیکی استفاده می شود، از فیوزهای حرارتی به عنوان محافظ برد کنترل دستگاه استفاده می کنند. فیوزها با اتصال دو سیم در قسمت بالای مجموعه برد مدار ماشین ظرفشویی قرار دارد. فیوز حرارتی برق لازم را دریافت تکرده و همین عامل باعث کار نکردن دستگاه خواهد شد. برای دسترسی به فیوز و حفظ ایمنی باید برق را از دستگاه قطع کرده و بعد صفحه محافظ داخلی را باز کنید. پس از قطع ارتباط سیم های فیوز بوسیله مولتی متر از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل نمایید.

موتور محرک ماشین ظرفشویی

برای شستن ظروف وظیفه گردش آب بر عهده موتور محرک ماشین ظرفشویی می باشد. رله با کمک و همکاری تایمر و یا کنترل الکترونیکی برق موتور محرک را استارت میزند. تنها کافیست پس از نیروی برقی که از طرف رله استارت به استارت موتور رسیده ماشین ظرفشویی شما روشن نشود. پس در اینجا علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به وضح مشخص است. برای رفع این مشکل و اطمینان از سالم بودن موتور محرک، بهتر است با مولتی متر، سیم پیچ های موتور را مورد بررسی قرار دهید. برای اینکه به راحتی به قفل یا معیوب شدن موتور پی ببرید، باید بدانید صدای بلند و گوش خراش از موتور نشانه معیوب بودن آن است و نسبت به تعویض یا تعمیر آن باید اقدام کنید.

از دیگر عوامل روشن نشدن ماشین ظرفشویی، خرابی موتور محرک آن می باشد
از دیگر عوامل روشن نشدن ماشین ظرفشویی، خرابی موتور محرک آن می باشد

با ارائه این مقاله سعی کردیم تا تمامی موارد و دلایل علت کار نکردن ماشین ظرفشویی را برای شما مصرف کنندگان این دستگاه به اشتراک بگذاریم و به سوال ” چرا ماشین ظرفشویی روشن نمی شود؟ ” دست پیدا کنیم. باید این نکته را هم متذکر شویم که قبل از انجام هر یک از مراحل و برای حفظ ایمنی حتما مطمئن شوید که دستگاه به برق متصل نبوده و بعد شروع به بررسی ظرفشویی کنید. همچنین شما عزیزان در صورت نداشتن تجربه کافی در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی و یا حتی انواع لوازم خانگی، می توانید با تماس با مرکز تعمیرات لوازم خانگی کالاتعمیر از بهترین سرویس ها و تعمیرات توسط تکنسین های متخصص برخوردار شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.