رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

بوی بد ماشین ظرفشویی

بوی بد ماشین ظرفشویی


هر وسیله برقی و خانگی این امکان را دارد که به بوی بد گرفتار شود. در مقاله های قبلی در کالا تعمیر، به دلایل به وجود آمدن بوی بد در ماشین لباسشویی و مراحل رفع آن پرداختیم. اما در این مقاله به دلایل به وجود آمدن بوی بد و نامطبوع ماشین ظرفشویی و مراحل رفع آن خواهیم پرداخت.

بوی بد ماشین ظرفشویی

در بسیار از موارد شاید این مشکل برای شما پیش آمده باشد که ماشین ظرفشویی دچار بوی بد شود و دلیل به وجود آمدن این بوی منزجر کننده هرگز مشخص نباشد. اما باید بگوییم جای هیچ نگرانی نیست؛ چون راه کارها و روش هایی وجود دارند که به راحتی می توانید بوی بد ماشین ظرفشویی خود را از بین ببرید و در انتها اگر هریک از مراحل را انجام دادید و هیچ تغییری در بهبود بوی بد ظرفشویی خود احساس نکردید، می توانید دستگاه خود را به تعمیرکاران ماشین ظرفشویی بسپارید. اما در ادامه با معرفی مراحل رفع و برطرف کردن ماشین ظرفشویی در برند های مختلف با ما همراه باشید.

پاک کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از دلایل به وجود بوی بد در ظرفشویی، میتواند جمع شدن ذرات مواد غذایی در قسمت فیلتر تخلیه این دستگاه باشد، دستگاه در هنگام شست و شوی ظروف ذرات غذایی که به ظروف چسبیده را جدا کرده و وارد فیلتر تخلیه می شود و چون در محیطی گرم و مرطوب قرار می گیرد، باعث ایجاد بوی بد در ظرفشویی خواهد شد. اما جای هیچ نگرانی نیست؛ چون فیلتر تخلیه استوانه ای شکل به راحتی قابل جدا شدن می باشد. برای تمیز کردن فیلتر تخلیه هر یک از مراحل زیر را انجام دهید:

مراحل تمیز کردن فیلتر تخلیه:

  • پایین آوردن دندانه دار و بیرون کشیدن آن
  • خارج کردن فیلتر
  • شستن فیلتر با صابون و آب گرم
  • و بعد از تمیز شدن فیلتر قرار دادن آن در سرجای خود
تمیز کردن فیلتر تخلیه ظرفشویی و برطرف کردن بوی نامطبوع
تمیز کردن فیلتر تخلیه ظرفشویی و برطرف کردن بوی نامطبوع

شستن داخل درب و دیواره های داخلی ماشین ظرفشویی

علاوه بر اینکه امکان دارد در داخل فیلتر تخلیه ذرات مواد غذایی جای بماند، این امکان هم وجود دارد که در داخل درب دستگاه و یا به بدنه آن این ذرات چسبیده و بوی بدی به وجود آید. در بیانی واضح تر باید گفت یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن این عامل منزجر در دستگاه های ظرفشویی، میتواند از چرکی که بر روی بدنه یا درب چسبیده، باشد.

مراحل شستن داخل درب و دیواره های ماشین ظرفشویی:

برای اینکه به راحتی چرک به وجود آمده را از بین ببرید بهتر است با استفاده از دستمال یا برس همراه با آب صابون داغ دیواره های داخلی و همینطور داخل درب ماشین ظرفشویی را شستشو دهید. علاوه بر این راه کار می توانید از پاک‌کننده‌های خانگی ایمن آشپزخانه برای حذف آن‌ها نیز استفاده کنید.

تمیز کردن دیواره های داخلی ماشین ظرفشویی
تمیز کردن دیواره های داخلی ماشین ظرفشویی و درب آن از بوی بد را از بین خواهد برد

شستن واشر درب ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن بوی بد در ماشین های ظرفشویی ، جمع شدن رطوبت در قسمت درب ماشین دستگاه می تواند باشد.

مراحل شستن واشر درب ماشین ظرفشویی:

برای برطرف شدن بوی بد در این قسمت از ظرفشویی بهتر است سینی های دستگاه را پاک کنید.

واشر درب یکی دیگر از عوامل ایجاد بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی
واشر درب یکی دیگر از عوامل ایجاد بوی نامطبوع برای ماشین ظرفشویی

جلوگیری از انسداد شلنگ تخلیه

شاید بریتان جای تعجب باشد یا حتی سوال شده که یکی از دلایل به وجود آمدن بوی بد شلنگ تخلیه می تواند باشد یا نه؟ باید بگوییم بله؛ شلنگ تخلیه اگر جرم بگیرد یا گرفته شود باعث به وجود آمدن بوی بد نیز میشود. حتما باید این مورد را بررسی کنید که چرخه آبی که در انتهای ظرفشویی قرار دارد و شلنگ تخلیه هم در آن قسمت است پیچ نخورده باشد.

شستن سبدهای ماشین ظرفشویی

این امکان خیلی کم وجود دارد که سبدهای ظرفشویی دچار به بوی نامطبوع شوند؛

اما بهتر است این احتمال را بدهید و سبدها را در داخل سینک دستگاه با دقت شستشو دهید.

شستن سبدهای ماشین ظرفشویی
برای از بین رفتن بوی بد ماشین ظرفشویی، سبدهای آن را هم شستشو دهید

مراحل مختلف از بین بردن بوی بد ماشین های ظرفشویی

مراحلی وجود دارند که با انجام هر یک از آنها به راحتی می توانید از شر بوهای بدی که برای دستگاهتان به وجود آمده، خلاص شوید که هر یک را در ادامه معرفی می کنیم:

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی به وسیله سرکه و سودا

خود سرکه شاید به تنهایی بوی خوشایندی نداشته باشد، اما این را باید بدانید که اسید سرکه از قوی ترین عواملی از بین بردن بوهای نامطبوع است. بهتر است بدانید قبل از اینکه شروع به تمیز کردن ظرفشویی با سرکه کنید، بهتر است مطمئن شوید که دستگاه کاملا خالی است و بعد شروع به تمیز کاری آن کنید. یک فنجان یا 8 انس سرکه سفید را در در رینگ بالا ظرفشویی قرار دهید. دستگاه را برای یک چرخه کامل اجرا کنید و توسط همین کار سرکه در تمام دستگاه جریان پیدا میکند و اسید سرکه تمام میکروب هایی را که منجر به بوی بد شده اند را از بین می برد.

حال نوبت به نحوه استفاده از سودا برای رفع بوی نامطبوع می رسد؛ برای انجام این کار با سودا باید چرخه کوتاه ظرفشویی را انجام داده و برای از بین بردن کامل سودا باید با آب داغ این محلول کاملا شسته شود و بعد از اتمام این چرخه قطعا بوی مطبوع و خوبی از دستگاه به مشام خواهید رسید.

یکی از راههای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی، استفاده از سرکه است
یکی از راههای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی، استفاده از سرکه است

پاک کردن بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی

ذرات غذا به هنگام کار کردن دستگاه این امکان را دارند که به هر قسمت ظرفشویی چسبیده و باعث ایجاد جرم و بعد موجب بوی نامطبوع شود. بازوهای آبپاش هم یکی دیگر از قطعات ظرفشویی است که می تواند به این مشکل دچار شود. زمانیکه ذرات غذا بر روی بازوهای آبپاش بماند، کیفیت کار این قطعه را پایین می آورد و علاوه بر ایجاد بوی بود برای دستگاه، کیفیت کار آن را نیز پایین می آورد. برای رفع این مشکل بهتر است هر یک از مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • بازوهای آبپاش را جدا کنید
  • شروع به تمیز کردن بازوها کرده و ذرات غذا را که در مرزهای دستگاه گیر کرده، بیرون بیاورید
  • عبور دادن آب از منافذ آبپاش و اطمینان از مسدود نبودن آن.

معرفی چند راهکار برای جلوگیری از بو گرفتن ماشین ظرفشویی

برای اینکه از بو گرفتن ماشین ظرفشویی خود جلوگیری کنید، می توانید هر یک از مراحل زیر را انجام دهید:

  • قبل از قرار دادن ظروف در ظرفشویی، بهتر است هریک را پاک کرده و سپس در دستگاه قرار دهید:

باید بدانید انجام این کار علاوه بر اینکه از ایجاد بوی نامطبوع و بد جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد دیگر ذرات اضافه غذا بر روی هر یک از قطعات باقی بماند، ظروف خیلی بهتر تمیز و شسته شده و ظرفشویی بازدهی بهتری را نشان می دهد.

  • استفاده از بوگیر برای ماشین ظرفشویی:

در این مقاله و در قسمت بالاتر به این مورد اشاره کردیم که سرکه یک محلول بسیار مناسب برای از بین بردن بوی نامطبوع است؛ حال باید در اینجا هم به جوش شیرین اشاره کنیم که می تواند بعنوان یک بوگیر بسیار تاثیر گذار عمل کند. برای استفاده از جوش شیرین تنها کافیست در کف ماشین ظرفشویی به اندازه یک فنجان این محلول را ریخته و ماشین ظرفشویی را روی یک برنامه کامل بگذارید.

سرویس دوره ای ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مراحل رفع بوی بد ماشین ظرفشویی سرویس دوره ای ان می باشد؛ به این ترتیب که هر 3 ماه یکبار داخل ماشین ظرفشویی جرم گیر ریخته و یک دوره کمل شستشو بدو ظروف را انجام دهید. این کار برای نگهداری و عملکرد بهتر ماشین ظرفشویی نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی

در انتهای این مقاله باید این مورد را هم اضافه کنیم که با خیالی آسوده می توانید تمام مشکلات ظرفشویی خود را اعم از بوی بد، تعمیرات ماشین ظرفشویی و … هر مشکل دیگری که برای دستگاه تان پیش آمده را به تعمیرات لوازم خانگی تهران (کالا تعمیر) سپرده و یا برای گرفتن مشاوره و راهنمایی با این مرکز تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.