بوی بد ماشین ظرفشویی

بوی بد ماشین ظرفشویی


رفع بوی بد ماشین ظرفشویی یکی از اقدامات بسیار مهم برای داشتن ظروفی خوشبو و تمیز است که می تواند از جرم گرفتن ظرفشویی نیز جلوگیری کند. اگر برایتان سوال است که برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی چه باید کرد در ادامه با ما همراه باشید. در این بخش از آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی کالا تعمیر روش رفع بوی بد ظرفشویی با جوش شیرین و سایر محلول های خانگی و غیره را ارائه خواهیم داد.

علت بوی بد ماشین ظرفشویی چیست؟

با استفاده مداوم از ماشین های ظرفشویی و توجه نکردن به جرم گیری آن به مرور متوجه بوی بسیار بد و زننده شبیه به بوی فاضلاب در آن خواهید شد. چند دلیل اصلی برای ایجاد این بو وجود دارد که مهم ترین آنها تشکیل لایه های جرم در بخش های مختلف دستگاه است. مواد شوینده و املاح موجود در آب باعث تشکیل لایه های رسوبی روی سبد و سایر بخش های داخلی دستگاه می شوند که بوی بدی دارند.

یکی دیگر از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی، رشد قارچ و کپک در گوشه های مخزن، روی سبد و سایر بخش ها است. نم و رطوبت، گرما و تاریکی داخل مخزن ظرفشویی همگی شرایط ایده الی برای رشد قارچ و کپک را فراهم می کنند.

موارد دیگری از قبیل کثیف بودن فیلتر تخلیه و تجمع باقی مانده مواد غذایی، رسوب گرفتن شلنگ تخلیه و تشکیل لایه های لجن در آن همگی می توانند در ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی نقش داشته باشند. عدم توجه به این موارد نه تنها باعث بد بود شدن ظروف می شود، بلکه در خراب شدن قطعات داخلی نیز موثر خواهد بود. لذا، قبل از اینکه نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی داشته باشید بهتر است این بو را از بین ببرید.

برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی چه باید کرد؟

برای از بین بردن این بو ابتدا باید منشاء و دلیل ایجاد آن را شناسایی و مواد شوینده و محلول های مناسب را انتخاب کنید. از بهترین روش های رفع بوی فاضلاب ماشین ظرفشویی می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

1- پاک کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از دلایل به وجود بوی بد در ظرفشویی، میتواند جمع شدن ذرات مواد غذایی در قسمت فیلتر تخلیه این دستگاه باشد. دستگاه در هنگام شست و شو ذرات غذایی که به ظروف چسبیده را جدا کرده و وارد فیلتر تخلیه می شود. این ذرات چون در محیطی گرم و مرطوب قرار می گیرند، به مرور فاسد شده و باعث ایجاد بوی بد در ظرفشویی خواهد شد. اما جای هیچ نگرانی نیست؛ چون فیلتر تخلیه استوانه ای شکل به راحتی قابل جدا شدن است. برای تمیز کردن فیلتر تخلیه هر یک از مراحل زیر را انجام دهید:

  • پایین آوردن دندانه دار و بیرون کشیدن آن
  • خارج کردن فیلتر
  • شستن فیلتر با صابون و آب گرم
  • و بعد از تمیز شدن فیلتر قرار دادن آن در سرجای خود
تمیز کردن فیلتر تخلیه ظرفشویی و برطرف کردن بوی نامطبوع
تمیز کردن فیلتر تخلیه ظرفشویی و برطرف کردن بوی نامطبوع

2- شستن داخل درب و دیواره های داخلی ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین کارهایی که همیشه بعد از شستشوی ظروف باید انجام داد، تمیز کردن فضای داخلی دستگاه است. درب و دیواره های داخلی ظرفشویی را کاملا شستشو دهید. برای این کار می توانید از مواد شوینده مناسب استفاده کنید تا لایه های روغنی کاملا از بین بروند.

برای اینکه به راحتی چرک به وجود آمده را از بین ببرید بهتر است با استفاده از دستمال یا برس همراه با آب صابون داغ دیواره های داخلی و همینطور داخل درب ماشین ظرفشویی را شستشو دهید. علاوه بر این می توانید از پاک‌کننده‌های خانگی ایمن آشپزخانه برای حذف آن‌ها نیز استفاده کنید. دقت داشته باشید که بعد از شستشوی داخل ظرفشویی، با دستمال حتما داخل آن را خشک کرده و درب را باز بگذارید.

تمیز کردن دیواره های داخلی ماشین ظرفشویی
تمیز کردن دیواره های داخلی ماشین ظرفشویی و درب آن از بوی بد را از بین خواهد برد

3- تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن بوی بد در ماشین های ظرفشویی ، جمع شدن رطوبت در قسمت درب ماشین و لاستیک اطراف آن است. روی لاستیک و زیر آن شرایط مناسبی برای رشد قارچ و کپک فراهم است و به همین دلیل بوی بسیار بدی را داخل ظرفشویی منتشر می کند.

واشر درب یکی دیگر از عوامل ایجاد بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی
واشر درب یکی دیگر از عوامل ایجاد بوی نامطبوع برای ماشین ظرفشویی

4- شستشوی شلنگ تخلیه

شاید برایتان جای تعجب باشد یا حتی سوال شده که یکی از دلایل به وجود آمدن بوی بد شلنگ تخلیه می تواند باشد یا نه؟ باید بگوییم بله؛ شلنگ تخلیه اگر جرم بگیرد یا مسدود شود باعث به وجود آمدن بوی بد میشود. حتما باید این مورد را بررسی کنید که چرخه آبی که در انتهای ظرفشویی قرار دارد و شلنگ تخلیه هم در آن قسمت است پیچ نخورده باشد.

5- شستن سبدهای ماشین ظرفشویی

این امکان خیلی کم وجود دارد که سبدهای ظرفشویی دچار به بوی نامطبوع شوند؛ اما بهتر است این احتمال را بدهید و سبدها را در داخل سینک دستگاه با دقت شستشو دهید.

شستن سبدهای ماشین ظرفشویی
برای از بین رفتن بوی بد ماشین ظرفشویی، سبدهای آن را هم شستشو دهید

6- از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با جوش شیرین

یکی از موثرترین روش ها برای خوشبو کردن ماشین ظرفشویی، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین قدرت بالایی در تمیز کردن جرم تشکیل شده در بخش های مختلف دستگاه را دارد. یک ظرف جوش شیرین را داخل ماشین ظرفشویی کامل خالی قرار دهید. سپس یکی از برنامه های شستشو را فعال کنید. بعد از اتمام برنامه شستشو، با دستمال تمام بخش های داخل ظرفشویی را خشک کنید و درب را باز بگذارید.

7- رفع بوی بد ظروف در ماشین ظرفشویی با سرکه

خود سرکه شاید به تنهایی بوی خوشایندی نداشته باشد، اما این را باید بدانید که اسید سرکه از قوی ترین عواملی از بین بردن بوهای نامطبوع است. بهتر است بدانید قبل از اینکه شروع به تمیز کردن ظرفشویی با سرکه کنید، بهتر است مطمئن شوید که دستگاه کاملا خالی است و بعد شروع به تمیز کاری آن کنید. یک فنجان یا 8 انس سرکه سفید را در در رینگ بالا ظرفشویی قرار دهید. دستگاه را برای یک چرخه کامل اجرا کنید و توسط همین کار سرکه در تمام دستگاه جریان پیدا میکند و اسید سرکه تمام میکروب هایی را که منجر به بوی بد شده اند را از بین می برد.

یکی از راههای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی، استفاده از سرکه است
یکی از راههای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی، استفاده از سرکه است

8- پاک کردن بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی

ذرات غذا به هنگام کار کردن دستگاه این امکان را دارند که به هر قسمت ظرفشویی چسبیده و باعث ایجاد جرم و بعد موجب بوی نامطبوع شود. بازوهای آبپاش هم یکی دیگر از قطعات ظرفشویی است که می تواند به این مشکل دچار شود. زمانیکه ذرات غذا بر روی بازوهای آبپاش بماند، کیفیت کار این قطعه را پایین می آورد و علاوه بر ایجاد بوی بود برای دستگاه، کیفیت کار آن را نیز پایین می آورد. برای رفع این مشکل بهتر است هر یک از مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • بازوهای آبپاش را جدا کنید
  • شروع به تمیز کردن بازوها کرده و ذرات غذا را که در مرزهای دستگاه گیر کرده، بیرون بیاورید
  • عبور دادن آب از منافذ آبپاش و اطمینان از مسدود نبودن آن.

9- رفع بوی بد ماشین ظرقشویی با لیمو

لیمو تاثیر بسیار زیادی بر بهبود بوی داخل ظرفشویی دارد و کاملا طبیعی است. با قرار دادن آب لیموی کاملا طبیعی یا یک برش از لیموی تازه را داخل ظرفشویی قرار دهید. سپس یکی از برنامه های شستشو را فعال کنید و بعد از اتمام با دستمال داخل مخزن را تمیز و خشک کنید. در نهایت درب را باز بگذارید تا نم و رطوبت خشک شود.

بهترین مواد برای خوشبو کردن ماشین ظرفشویی

علاوه بر شستشوی قطعات داخلی و تمیز کردن فیلتر ظرفشویی، استفاده از برخی مواد تاثیر زیادی بر خوشبو شدن داخل دستگاه دارد. از بهترین مواد طبیعی برای خوشبو شدن ظرفشویی می توان به سرکه، لیمو و جوش شیرین اشاره کرد. علاوه براین برخی مواد بوگیر نیز در بازار موجود هستند که با اسپری آنها به داخل مخزن ظرفشویی می توان از بو گرفتن ظروف در زمان شستشو جلوگیری کرد.

راه های جلوگیری از بو گرفتن ماشین ظرفشویی

برای اینکه از بو گرفتن ماشین ظرفشویی خود جلوگیری کنید، می توانید هر یک از مراحل زیر را انجام دهید:

تمیز کردن ظروف قبل از قرار دادن در ظرفشویی

باید بدانید انجام این کار علاوه بر اینکه از ایجاد بوی نامطبوع و بد جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد دیگر ذرات اضافه غذا بر روی هر یک از قطعات باقی بماند، ظروف خیلی بهتر تمیز و شسته شده و ظرفشویی بازدهی بهتری را نشان می دهد.

استفاده از بوگیر برای ماشین ظرفشویی

در این مقاله و در قسمت بالاتر به این مورد اشاره کردیم که سرکه یک محلول بسیار مناسب برای از بین بردن بوی نامطبوع است؛ حال باید در اینجا هم به جوش شیرین اشاره کنیم که می تواند بعنوان یک بوگیر بسیار تاثیر گذار عمل کند. برای استفاده از جوش شیرین تنها کافیست در کف ماشین ظرفشویی به اندازه یک فنجان این محلول را ریخته و ماشین ظرفشویی را روی یک برنامه کامل بگذارید.

سرویس دوره ای ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مراحل رفع بوی بد ماشین ظرفشویی سرویس دوره ای ان می باشد؛ به این ترتیب که هر 3 ماه یکبار داخل ماشین ظرفشویی جرم گیر ریخته و یک دوره کمل شستشو بدو ظروف را انجام دهید. این کار برای نگهداری و عملکرد بهتر ماشین ظرفشویی نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی

در انتهای این مقاله باید این مورد را هم اضافه کنیم که با خیالی آسوده می توانید تمام مشکلات ظرفشویی خود را اعم از بوی بد، تعمیرات ماشین ظرفشویی در محل و … هر مشکل دیگری که برای این دستگاه پیش آمده را به تیم تعمیرات لوازم خانگی تهران کالا تعمیر بسپارید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *