کدهای خطا و ارورهای ماشین لباسشویی دوو

ارور ماشین لباسشویی دوو


کدهای خطا و ارورهای ماشین لباسشویی دوو تنوع بسیار زیادی دارند و در مدل های مختلف تفاوت هایی وجود دارد. نقطه اشتراک تمام این کدها خرابی یکی از قطعات داخلی است که باید توسط تعمیرکار رفع شود. در این بخش از آموزش تعمیر ماشین لباسشویی کالا تعمیر در کنار بررسی ارور و کدهای خطا لباسشویی دوو، به نحوه رفع آنها نیز اشاره خواهیم داشت.

کدهای خطا و ارورهای ماشین لباسشویی دوو

قبل شروع به معرفی و بررسی هریک از کدهای خطا ماشین لباسشویی دوو ، باید بگوییم بر طرف کردن هر یک از این ارور ها یک کار تخصصی می باشد؛ پس بهتر است اگر تخصص و یا حتی اگر شناختی در این زمینه ندارید، برطرف کردن هر یک از مشکلات به وجود آمده از لباسشویی خود را به متخصصین تعمیر ماشین لباسشویی بسپارید.

کد خطا LE ماشین لباسشویی دوو

زمانیکه درب ماشین لباسشویی باز باشد یا به خوبی بسته نشده باشد، با ارور LE مواجه خواهید شد. از دیگر عوامل ظاهر شدن این ارور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خراب بودن قفل درب
 • فرستاده نشدن سینگنال از برد الکترونیکی به سمت قفل درب
 • باز بودن درب لباسشویی برابر است با فشرده شدن دکمه شروع یا start/pause

رفع ارور LE:

با انجام مراحل زیر به راحتی ارور LE لباسشویی دوو را رفع کنید:

 • اطمینان از محکم بسته شدن درب لباسشویی
 • برداشتن شی و یا وسیله ای که در بین درب مانده و مانع از بسته شدن آن می شود.
 • تعویض میکروسوئیچ در صورت مشاهده خرابی آن

نکته: اگر ایراد از قسمت برد الکتریک بود، این مورد را باید به تکنسین لباسشویی واگذار کنید.

کد خطا و ارور IE ماشین لباسشویی دوو

در صورت به وجود آمدن ایراد در قسمت ورودی آب به دستگاه، با این ارور در لباسشویی دوو مواجه خواهید شد. اما موارد دیگری نیز باید به وجود آمدن ارور IE نیز خواهند شد که در ادامه به معرفی هریک می پردازیم:

 • بسته بودن شیر آب
 • مسدود بودن فیلتر شیر ورودی
 • نامرغوب یا خراب بودن شیر برقی
 • کار کردن پمپ تخلیه در حین آبگیری
 • نامرغوب یا خراب بودن سنسور سطح آب به نام هیدروستات
 • PBC دچار مشکل بوده و سطح آب را بررسی نمی کند.

رفع ارور IE:

باید شیر آب مورد بررسی قرار بگیرد و بسته نبودن آن اطمینان پیدا کنید. در مواردی ممکن است فیلتر مسدود شده باشد که بهتر است نسب به باز شدن و یا تعویض آن اقدام کنید. به غیر از دو مورد گفته شده این امکان دارد که هریک از سنسورهای کنترل کننده سطح آب، شیر برقی، پمپ تخلیه یا PBC دچار مشکل باشند که در صورت مشاهده ایراد در هر یک از این قسمت ها، بهتر است آنها را تعویض کنید.

کد خطا و ارور OE ماشین لباسشویی دوو

OE مربوط به اشکالی است که در قسمت تخلیه آب وجود دارد؛ اما موارد زیر هم می توانند باعث به وجود آمدن ارور OE بشوند:

 • پیچ خوردن یا مسدود بودن لوله تخلیه
 • خراب شدن پمپ تخلیه که موجب بروز خطا می شود
 • مرحله آبگیری به همراه تخلیه انجام می شود
 • خراب بودن هیدروستات
 • خراب بودن PBC و بررسی نکردن سطح آب
 • دور موتور درام به مقدار تنظیم شده از قبل نرسیده است.

رفع ارور OE:

رفع کد خطا یا ارور OE ماشین لباسشویی دوو شامل مراحل زیر می باشد:

 • لوله و یا شیلنگ تخلیه را بررسی کنید و اگر مسدود بود آن را باز کنید.
 • تمیز یا تعویض کردن فیلتر پمپ تخلیه

نکته: اگر پمپ تخلیه کار نمی کرد، بهتر است که آن را تعویض کنید. نکته قابل توجه دیگری که وجود دارد این است که اگر هر یک از قسمت های شیر ورودی، سنسور سطح آب، PBC و یا برد الکترونیکی دجار مشکل بودند، بهتر است تعمیر هر یک از آنها به تکنسین های متخصص تعمیر ماشین لباسشویی دوو سپرده شوند.

کد خطا و ارور UE ماشین لباسشویی دوو

در صورت تراز نبودن ماشین لباسشویی، ارور UE را مشاهده خواهید کرد. زمانیکه تمامی لباس ها در یک قسمت از درام به صورت پیچیده و گره خورده قرار بگیرند، حالت تراز نبودن به وجود می آید و با این کد خطا رو به رو می شوید.

رفع ارور UE:

برای رفع این ارور تنها کافیست لباسشویی را متوفق کرده و هر یک از لباس ها را در همه قسمت دارم پخش کنید و مجدد دستگاه را روشن کنید.

کد خطا و ارور E1 ماشین لباسشویی دوو

فشار آب و به وجود آمدن اروری به نام ارور E1؛ از دلایل به وجود آمدن این کد خطا خطا باید به خراب بودن شیر برقی، کار نکردن پمپ تخلیه، وجود مشکل در قسمت میکروسوئیچ و یا PBC اشاره کرد.

رفع ارور E1:

در ابتدا فشار آب را بررسی کنید؛ اما باید بدانید به هنگام بروز این کد خطا دلایل مختلف و بهم مرتبطی وجود دارند که باید توسط تعمیرکار لباسشویی بررسی و رفع شود.

ارور E1 لباسشویی دوو
فشار آب و به وجود آمدن اروری به نام E1

کد خطا و ارور E2 ماشین لباسشویی دوو

علاوه بر اینکه لبریز شدن آب از لباسشویی باعث کد خطا E2 خواهد شد، موارد زیر هم در این مورد دخیل هستند:

 • انجام آبگیری پیوسته به دلیل خراب بودن شیر برقی
 • خراب بودن سنسور سطح آب یا همان سنسور فشار
 • کار نکردن پمپ تخلیه یا از کار افتادن آن بنا بر هر دلیلی

رفع ارور E2:

این ارور در ماشین های لباسشویی نیز به گونه ای بوده که باید توسط تکنسین های لباسشویی بررسی و برطرف گردد که آنها هم با مشاهده این ارور معمولا قطعاتی مثل شیر ورودی یا شیر برقی، سنسور سطح آب و یا پمپ تخلیه را تعویض خواهند کرد.

کد خطا و ارور e03 لباسشویی دوو

ارور e03 لباسشویی دوو یا ارور e3 به دلیل اشکال در موتور رخ می دهد که اهمیت بسیار بالایی دارد. رفع این ارور بهتر است توسط نمایندگی تعمیر لوازم خانگی دوو برطرف شود.

ارور oe لباسشویی دوو

ارور oe از دیگر کدهای خطای رایجی است که رفع آن باید بلافاصله انجام شود. خرابی پمپ تخلیه، آبگیری نادرست، خرابی سنسور تشخیص سطح آب یا هیدرواستات و خرابی PBC همگی در بروز این ارور نقش دارند.

کد خطا و ارور E4 ماشین لباسشویی دوو

در صورتی که درام یا لوله تخلیه آب دچار نشتی شوند، یعنی لباسشویی دچار نشتی آب شده است و ارور E4 بر روی ماشین لباسشویی دوو به نمایش در می آید.

رفع ارور E4:

لوله تخلیه را باید مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که در آن پارگی و یا ترک خوردگی مشاهده کردید، باید آن را تعویض کنید. اگر مطمئن شدید که نشتی از قسمت درام است، باید با نمایندگی های تعمیر ماشین لباسشویی تماس حاصل کنید.

کد خطا و ارور E5 ماشین لباسشویی دوو

از دیگر ارور های ماشین لباسشویی دوو ، باید به ارور E5 اشاره کرد؛ زمانیکه ولتاژ بالا باشد این کد خطا را خواهید دید. و اما باید بگوییم که ولتاژ بالا در اثر گیر کردن لباس ها بین درام و لاستیک درب، ایراد داشتن PBC یا برد الکترونیکی به وجود می آید.

رفع ارور E5:

 1. اگر دلیل این ارور لباس های گیر کرده بودند، بهتر است آنها را در لباسشویی پخش کنید
 2. اگر دلیل ارور E5 برد الکترونیکی یا PBC بودند، باید رفع آن را به دست متخصص تعمیر لباسشویی بسپارید.

کد خطا و ارور E6 ماشین لباسشویی دوو

زمانیکه مشکل یا ایراد مهم و ضروری به وجود می آید، با ارور E6 رو به رو می شوید. عوامل ضروری زیر باعث به وجود آمدن این کد خطا خواهند شد:

 • گیر افتادن لباس ها بین لاستیک یا درام
 • مشکل داشتن سوکت موتور یا سیم کشی ها
 • موتور ایراد داشته یا سوخته باشد.
 • ایراد از PBC یا برد الکترونیکی باشد.

رفع ارور E6:

برای رفع این ارور باید مشکلات به وجود آمده را رفع کرد؛ برای مثال اگر لباسی گیر کرده آن را پخش کنید. در صورت سوختگی یا وجود ایراد در موتور باید آن را تعویض کنید. گاهی ممکن است مشکل از رله لباسشویی باشد که منجر به ظاهر شدن کد خطای E6 می شود که آن را با تعویض کردن به راحتی می توانید بر طرف کنید. اما اگر اتصال کوتاه رخ داده باشد و یا مشکل از PBC بود باید تعمیر آن را به تکنسین لباسشویی واگذار کنید.

کد خطا و ارور E7 ماشین لباسشویی دوو

زمانیکه موتور لباسشویی در جهت عکس بچرخد و یا اینکه IC موتور ایراد پیدا کرده و از کار افتاده باشد با کد خطا یا ارور E7 رو به رو می شوید.

رفع ارور E7:

برای رفع این ارور از اشکار از IC موتور با تعویض آن به راحتی این کد خطا را می توانید از بین ببرید. اما موتور یا PBC لباسشویی باید توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی تعویض و یا تعمیر شوند.

کد خطا و ارور E8 ماشین لباسشویی دوو

یکی دیگر از از دیگر ارور های ماشین لباسشویی دوو ، کد خطا E8 می باشد که این ارور هم در اثر اتصال نادرست موتور با سیم کشی ها یا از کار افتادن موتور ظاهر می شود.

رفع ارور E8:

 • چک کردن سوکت های موتور و سیم کشی ها
 • تعمیر و یا تعویض موتور در صورت وجود خرابی یا از کار افتادن

کد خطا و ارور E9 ماشین لباسشویی دوو

ایراد در  قسمت سنسور فشار ارور E9 را به وجود می آورد؛ از دلایل ظاهر شدن این ارور می توان به خرابی یا از کار افتادن هیدروستات لباسشویی یا سنسور سطح آب دستگاه اشاره کرد.

رفع ارور E9:

همانطور که گفتیم دلیل این ارور می تواند ایراد در قسمت برد لباسشویی یا سنسور سطح آب باشد که با تعویض هر یک به راحتی می توانید این کد خطا را از بین ببرید.

ارور E14 لباسشویی دوو

یکی از هشدارهای بسیار مهم که نباید از آن غافل شوید، ارور e14 لباسشویی دوو است. این ارور به دلیل نوسانات شدید برق در دستگاه رخ می دهد. بهتر است حتما لباسشویی به دستگاه محافظ برق متصل باشد تا این ارور رفع شود. اگر نوسان برق ساختمان نرمال است، تعمیرکار باید دستگاه را عیب یابی و تعمیر کند.

ارور F1 لباسشویی ارور

ارور f1 لباسشویی دوو در شرایطی بروز می کند که برنامه شستشو شروع به کار نمی کند. دلایل متعددی برای بروز این ارور نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به عدم آبگیری دستگاه، باز بودن درب یا خرابی قفل، اشکال در برد، خرابی سنسور تشخیص سطح آب و اشکال در موتور اشاره کرد.

کد خطا F2 لباسشویی دوو

ارور f2 لباسشویی دوو به معنای عدم آبگیری دستگاه است. خرابی شیر برقی، اشکال در هیدرواستات، پایین بودن فشار آب ساختمان، مسدود بودن شلنگ آب ورودی و خرابی برد همگی می توانند در بروز این ارور نقش داشته باشند.

ارور F4 ماشین لباسشویی دوو

کد خطا و ارور f4 لباسشویی نشان دهنده اشکال در تخلیه آب دستگاه است. خرابی پمپ تخلیه، مسدود شدن و کثیفی فیلتر تخلیه، مسدود بودن شلنگ تخلیه و خرابی برد همگی می توانند باعث بروز این ارور شوند.

ارور RHD لباسشویی دوو

یکی از مهم ترین کدهای خطا و ارورهای ماشین لباسشویی دوو، ارور rhd است. این ارور نشان دهنده اشکال در برد الکتریکی است و به مرور عملکرد سایر قطعات نیز با اختلال مواجه خواهد شد. به محض مشاهده ارور rhd لباسشویی دوو باید با تعمیرکار لباسشویی تماس بگیرید.

کد خطا و ارور B3 ماشین لباسشویی دوو

تنتها کافیست موتور شروع به حرکت کند و دور موتور زمان گردش، توسط سنسور اشتباه تشخیص داده شود و اطلاعات به برد انتقال پیدا کند؛ همین عوامل ارور B3 را ایجاد می کند.

رفع ارور B3:

با اندازه گیری ولتاژ توسط تکنسین متخصص و اینکه مقدار آن از حد استاندارد کمتر نباشد، چک کردن برد الکترونیکی و سنسور دستگاه در صورت لزوم، این ارور به راحتی از بین می رود.

تشخیص اشتباه دور موتور زمان گردش توسط سنسور و روبه رو شدن با ارور B3
تشخیص اشتباه دور موتور زمان گردش توسط سنسور و روبه رو شدن با ارور B3

کد خطا و ارور IB ماشین لباسشویی دوو

علت به وجود آمدن کد خطا IB میتواند خراب شدن برد لباسشویی و به همراه آن خرابی ترانزیستور دو قطبی باشد.

رفع ارور IB:

این ارور و کد خطا باید توسط تکنسین های متخصص تعمیر و برطرف گردد.

کد خطا و ارور H2 ماشین لباسشویی دوو

از دلایل ظاهر شدن ارور H2 باید به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وجود خطا و ایراد در قسمت ترمیستور
 2. نصب نادرست ترمیستور

رفع ارور H2:

باید اتصالات ترمیستور را بررسی کنید و در صورت مشاهده خرابی در این قسمت باید تعویض یا تعمیر آن را به دست متخصصان تعمیر لباسشویی بسپارید.

کد خطا و ارور H4 ماشین لباسشویی دوو

تنها کافیست المنت بدون وجود آب در داخل درام شروع به گرم شدن کند و یا اینکه المنت به طور کامل خراب شده باشد تا ارور H4 را مشاهده کنید. حتی بروز مشکل در قسمت برد الکترونیکی این کد خطا را بر روی ماشین لباسشویی دوو ظاهر می کند. در کل باید بگوییم ارور H4 یعنی داغ شدن بیش از حد ترمیستور.

رفع ارور H4:

برای رفع این کدخطا و یا ارور تنها کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. چک کردن سطح آب
 2. بررسی المنت حرارتی و تعویض آن در صورن مشاهده ایراد در آن
 3. بررسی عملکرد برد الکترونیکی و رفع مشکل آن

کد خطا و ارور H5 ماشین لباسشویی دوو

مشکل در قسمت دمای آب، برابر است با ظاهر شدن ارور H5؛ این جمله به این معناست که زمانیکه دمای آب در برنامه شستشوی لباس های پشمی و ظریف به بالای 45 درجه برسد، با این کد خطا برخورد خواهید کرد و مشکل در قسمت المنت حرارتی می باشد.

رفع ارور H5:

این ارور را تکنسین های متخصص تشخیص داده و در صورت مشاهده ایراد باید المنت حرارتی یا ترمیستور را تعویض و یا تعمیر کنند.

کد خطا و ارور H6 ماشین لباسشویی دوو

کد خطا H6 هم مربوط به کار نکردن المنت حرارتی می باشد؛ کار نکردن المنت حرارتی یعنی دمای آب بعد از گذشت مدت زمان 15 دقیقه، 2 درجه هم بالا نرفته باشد.

رفع ارور H6:

این ارور نیز تخصصی می باشد و تعمیرکار ماشین لباسشویی باید از بررسی های لازم نسبت به تعمیر یا تعویض المنت حرارتی اقدام کند.

کد خطا و ارور H8 ماشین لباسشویی دوو

ارور H8  هم مربوط به المنت حرارتی و داغ شدن آن بدون وجود آب در درام می باشد؛ به غیر از این مورد تنها کافیست سطح آب کم باشد که این کد خطا را مشاهده کنید.

رفع ارور H8:

اگر مقدار سطح آب کم بود به راحتی می توانید با اضافه کردن آب به حد استاندارد این کد خطا را برطرف سازید، اما اگر بعد از بررسی متوجه وجود مشکل در قسمت برد الکترونیکی یا المنت حرارتی شدید، باید تعویض هر یک را به متخصصین تعمیر لباسشویی بسپارید.

کد خطا و ارور PFE ماشین لباسشویی دوو

تنها کافیست در قسمت فیلتر پمپ خطایی به وجود آید تا با ارور PFE رو به رو شوید. از دلایل به وجود آمدن این کد خطا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسدود شدن فیلتر پمپ
 • کار نکردن پمپ تخلیه در طول مرحله خشک کن
 • استفاده بیش از حد از پودر شوینده
 • قرار گرفتن لوله تخلیه بالاتر از یک متر از سطح زمین

رفع ارور PFE:

ابتدا لازم است فیلتر را تمیز کنید یا در صورتی که نیاز بود پمپ تخلیه را تعویض کنید. علاوه بر آن باید مطمئن شوید که از پودر لباسشویی به میزان استاندارد استفاده کرده اید؛ و در آخر بررسی کنید که اگر لوله تخلیه در ارتفاع استاندارد قرار ندارد آن را جا به جا کرده و به ارتفاع مناسب، یعنی کمتر از یک متر قرار دهید.

رفع کدهای خطا و ارورهای ماشین لباسشویی دوو

برای رفع هر یک از کدهای خطا و ارورهای لباسشویی دوو اگر تخصص کافی ندارید می توانید با ما در تیم تعمیر لوازم خانگی کالا تعمیر تماس بگیرید. این خدمات با قطعات اصلی در تمام مناطق تهران با کیفیت تضمین شده ارائه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *