دلایل سر و صدای مایکروفر

جرقه زدن مایکروفر از جمله خرابی های نگران کننده است که نباید به آن بی توجه بود. در اغلب مواقع اشتباه در انتخاب جنس ظروف و تمیز نکردن مخزن داخلی مایکروفر می تواند باعث جرقه زدن آن شود و گاهی خرابی قطعات دلیل اصلی آن است. در این بخش از آموزش تعمیر مایکروفر کالا تعمیر به معرفی علت جرقه زدن و صدای جرقه از مایکروفر و نحوه رفع آن اشاره خواهیم داشت.

نکات مهم در بررسی دلایل جرقه زدن مایکروفر

مایکروفر یکی از خطرناک ترین وسایل در بین سایر لوازم خانگی می باشد که کوچکترین خرابی در آن را نباید بدون دانش و تخصص تعمیر کرد. تعمیر مایکروفر کاملا تخصصی بوده و با توجه به برند دستگاه باید به نمایندگی های مجاز آن مراجعه نمایید. در نتیجه بررسی دلایل سر و صدای زیاد مایکروویو و جرقه زدن آن را دلیل بر مسلط شدن برای تعمیر دستگاه تلقی نکنید. موارد ذکر شده در این مطلب برای آشنایی با مشکلات موجود در دستگاه می باشد و تنها افراد حرفه ای می توانند نسبت به تعمیر اقدام نمایند.

علت جرقه زدن مایکروفر

1- ظروف فلزی اصلی ترین دلیل جرقه زدن مایکروفر

در بسیاری از مواقع علت جرقه زدن مایکروفر خراب شدن قطعات داخلی نیست، بلکه جنس ظروفی است که در داخل دستگاه قرار گرفته اند. قرار دادن ظروف فلزی و یا تکه های فلز چسبیده به ظرف باعث میشوند تا جرقه های زیادی در داخل مایکروفر ایجاد شوند. برای جلوگیری از این مشکل به هیچ عنوان نباید ظروف فلزی و روکش های آلومینیومی را به داخل مایکروفر وارد کرد.

2- تمیز نکردن مایکروفر

به مرور زمان مقدار زیادی از مواد غذایی در دیواره و کف مایکروفر تجمع می کند. این مواد و کثیفی ها نه تنها باعث ایجاد بوی بد در غذا خواهد شد، بلکه در ایجاد جرقه های ریز در داخل دستگاه نیز موثر هستند. علاوه بر مواد غذایی، در برخی از مواقع تکه های سیم ظرفشویی که در زمان تمیز کردن مایکروفر داخل آن باقی مانده است می تواند باعث جرقه زدن شود. به صورت مرتب باید تمام بخش های مایکروفر با دستمال و بدون وسایل تیز و سیم ظرفشویی کاملا تمیز شود.

3- پریدگی لعاب بدنه داخلی مایکروفر

یکی دیگر از دلایل جرقه زدن مایکروفر، پریدگی لعاب بدنه داخلی آن است. اگر به هر دلیل از قبیل برخورد اشیای نوک تیز با بدنه داخلی دستگاه لعاب و رنگ آن پریده و خدشه دار شود، برخورد اشعه باعث جرقه می شود. بعد از مشاهده جرقه تمام بخش های داخلی مایکروفر را با دقت بررسی و در صورت وجود رنگ پریدگی باید آن را رفع کنید.

4- اشکال در مگنترون

مگنترون از مهم ترین و اصلی ترین قطعات داخل مایکروفر است که در تبدیل اشعه مغناطیسی به گرما کاربرد دارد. در برخی از مواقع ممکن است صدای جرقه در داخل دستگاه زیاد باشد که دلیل آن می تواند خرابی مگنترون باشد. دقت داشته باشید که با خرابی این قطعه نه تنها جرقه تولید می شود، بلکه صدای زیادی نیز از آن منتشر خواهد شد. بعد از خرابی این قطعه تنها راهکار تعویض آن است.

علت سر و صدای ماکروفر

5- خرابی فیلتر اشعه

فیلتر اشعه قطعه ای بسیار مهم از جنس سیلیکات آلومینیومی است که بالای مکنترون قرار دارد. این قطعه به سختی دچار خرابی می شود اما بعد از وجود اشکال در آن احتمال جرقه زدن مایکروفر وجود دارد. اگر این قطعه خراب شود بهترین راهکار تعویض آن است.

6- خراب شدن کاور پوشش امواج

با بررسی داخل مایکروفر متوجه خواهید شد که نوعی کاور و پوشش در دیواره آن نصب شده است که مسئولیت اصلی آن انتشار گرما به مرکز مایکروویو می باشد. اگر ذرات غذا روی این کاور قرار گیرند بر اثر حرارت زیاد جرقه میزنند. البته این جرقه ها در ابتدا کوتاه و کم می باشند، اما به مرور سر نازل بخاطر جرقه ها آسیب می بیند. با آسیب وارد شدن به سر نازل در نهایت شاهد انتشار جرقه های بزرگتر و مکرر خواهید بود. در نتیجه اگر به دنبال علت جرقه زدن مایکروفر هستید، بهترین کار بررسی سر نازل و تعویض آن می باشد.

7- رنگ پریدگی طبقات فلزی مایکروفر

در برخی از مایکروفرها چند طبقه فلزی به جای سینی گردان وجود دارد که ظرف غذا در آن قرار می گیرد. این قطعات فلزی به دلیل برخورد با اشیای نوک تیز یا پایین بودن کیفیت قفسه دچار رنگ پریدگی می شوند. بعد از رنگ پریدگی به دلیل نمایان شدن جنس فلزی و برخورد اشعه با آن جرقه زیادی در دستگاه شکل می گیرد. با تعویض قفسه یا رنگ آمیزی و پوشاندن رنگ پریدگی های آن می توان مشکل را حل کرد.

8- جرقه زدن مایکروفر به علت نشت اشعه به بدنه

با بالا رفتن عمر مایکروفر و کیفیت پایین برخی بدنه آنها و همچنین استفاده نادرست از دستگاه ممکن است منافذ بسیار ریزی روی بدنه آنها شکل بگیرد. اشعه داخل دستگاه از این منافذ به بدنه وارد شده و بعد از برخورد با قطعات داخلی باعث جرقه می شود. با عایق کاری تونل مایکروفر توسط تعمیرکار باتجربه می توان مشکل را حل کرد.

9- اشکال در سینی مایکروفر

سینی قطعه ای فلزی لعاب دار است که ظرف غذا در آن قرار گرفته و ممکن است ثابت یا گردان باشد. با ایجاد کوچک ترین رنگ پریدگی روی سینی امکان جرقه زدن دستگاه وجود دارد. چون اشعه داخل مایکروفر به شدت به جنس فلز حساس بوده و در اثر برخورد با آن جرقه و صدا ایجاد می شود.

10- خرابی فن مایکروفر

اگر در مایکروفر فن پخش کننده اشعه وجود دارد، بعد از ایجاد جرقه حتما این قطعه را بررسی کنید. این فن از تمرکز مقدار زیاد اشعه در یک نقطه می تواند جلوگیری کند. بعد از خراب شدن این قطعه، اشعه در یک نقطه تمرکز کرده و جرقه شکل می گیرد.

11- اشکال در جوجه گردان مایکروفر

اگر در مایکروفر جوجه گردان قرار داده اید، بعد از جرقه زدن تمام بخش های آن را بررسی کنید. چون جوجه گردان ها بدنه فلزی دارند و بعد از پریدگی لعاب و روکش آن احتمال جرقه زدن وجود دارد.

12- روشن کردن مایکروفر بدون غذا

دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید مایکروفر را بدون ظرف غذا روشن کنید. چون اشعه داخل آن باید به غذا برخورد کرده و گرما تولید کند. در اثر خالی بودن داخل دستگاه اشعه در یک نقطه متمرکز شده و جرقه می زند.

13- خرابی ریل زیر سینی

برای چرخاندن سینی داخل مایکروفر ریل زیر آن قرار گرفته است که لعاب دار است. با گذشت زمان و برخورد اشیای نوک تیز این احتمال وجود دارد که لعاب ریل از بین برود و در نهایت منجر به جرقه زدن مایکروفر شود. همچنین ممکن است در زمان تمیز کردن مایکروفر قطعات ریز سیم ظرفشویی به آن متصل شده باشد.

14- جرقه زدن مایکروفر به علت خرابی دیود

دیود نقش بسیار مهمی در تامین ولتاژ مورد نیاز دستگاه و گرم شدن غذای داخل آن دارد. اگر این قطعه خراب شود در جرقه زدن مایکروفر موثر است. بررسی و تعمیر و تعویض دیود نیاز به تخصص دارد و بهتر است توسط تعمیرکار مایکروفر انجام شود.

15- خرابی ترانس مایکروفر

از دیگر قطعات داخلی مایکروفر که در جرقه زدن آن نقش دارند می توان به ترانس اشاره کرد. این قطعه میزان جریان و ولتاژ ورودی به دستگاه را کنترل می کند. در نتیجه اگر این قطعه خراب شود، ولتاژ ورودی بیش از اندازه استاندارد شده و باعث تشکیل جرقه داخل دستگاه خواهد شد.

16- خرابی المنت مایکروفر

جرقه هایی که در قسمت بالایی مایکروفر ایجاد می شوند، اگه به دلیل لعاب پریدگی بدنه نباشند به احتمال زیاد به علت خرابی المنت رخ می دهند.

17- اشکال در اتصالات داخلی مایکروفر

با گذشت زمان در برخی از مایکروفرهای بی کیفیت ممکن است عایق سیم پیچی از بین برود. به همین دلیل نه تنها در داخل دستگاه جرقه ایجاد می شود، بلکه بوی سوختگی نیز از آن به مشام خواهد رسید. تعمیرکار باید تمام اتصالات داخلی و نحوه سیم پیچی آنها را بررسی و اشکالات را رفع کند.

رفع علت جرقه زدن مایکروفر در محل

علت جرقه زدن مایکروفر در این مطلب پوشش داده شدند. برای برطرف شدن هر یک از این مشکلات می توانید در هر نقطه از تهران و کرج که هستید با تیم کالا تعمیر تماس بگیرید تا در کمترین زمان تعمیرکاران حرفه ای این تیم برای تعمیر مایکروویو به محل مراجعه نمایند. البته می توانید علاوه بر مایکروویو، سایر تعمیرات لوازم خانگی از قبیل تعمیر تلویزیون، تعمیر ماشین لباسشویی و غیره را نیز به این تیم بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *