علت گرم نکردن مایکروفر

علت گرم نکردن مایکروفر

علت گرم نکردن مایکروفر مانند بسیاری از مشکلات موجود در این دستگاه را می توان خرابی قطعات مختلف آن جستجو کرد. مساله مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که رفع علت گرم نکردن غذا در مایکروفر نیاز به تخصص و دانش داشته و این کار را باید به افراد حرفه ای در این زمینه بسپارید. برای آشنایی با علت گرم نکردن مایکروویو در ادامه تیم کالاتعمیر رایج ترین دلایل را معرفی و چند نکته را برای برطرف شدن هر یک بیان خواهد کرد.

نکات مهم در بررسی علت گرم نکردن مایکروفر

به مرور و با استفاده مداوم از مایکروویو ممکن است برخی از قطعات آن دچار خرابی گردند و احساس کنید که مواد غذایی مانند روزهای ابتدایی به درستی گرم نمیشوند. در این شرایط حتی با تنظیم مجدد دما نیز ممکن است مشکل برطرف نگردد. نکته بسیار مهم در بررسی علت گرم نکردن غذا در مایکروفر این است که، تمام قطعات موجود در این دستگاه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می باشند و ممکن است با کوچکترین اشتباه، مشکلات بزرگتری بروز کنند. در نتیجه برای تعمیر مایکروویو نباید بدون دانش و تخصص آچار و پیچ گوشتی در دست بگیرید و قطعات را تعمیر نمایید.

نکته مهم دیگر در تعمیر تمام مواردی که می توانند علت گرم نکردن ماکروفر باشند این است که، حتما قبل از تعمیر دستگاه، سیم را از پریز بکشید و از خالی بودن خازن داخل مایکروویو مطمئن شوید.

دلایل گرم نکردن مایکروویورایج ترین دلایل گرم نکردن مایکروویو

خراب شدن سوئیچ های درب مایکروفر

سیستم داخلی مایکروویوها به گونه ای طراحی شده است که تا بسته نشدن کامل درب امکان شروع به کار در آن وجود ندارد. برای این منظور 4 سوئیچ در نظر گرفته شده است که بسته بودن کامل درب را تشخیص می دهند. با خراب شدن هر یک از این سوئیچ ها ممکن است بسته بودن درب درست تشخیص داده نشود و در نهایت دستگاه شروع به کار نخواهد کرد. در نتیجه اگر به دنبال علت گرم نکردن غذا در مایکرووفر هستید، بهتر است این سوئیچ ها را تست و در صورت خراب شدن آنها را تعویض نمایید.

گرم نکردن ماکروفر بخاطر سوختن دیود

قبل ارائه راهکار برای تعمیر دیود بهتر است نقش آن را در نحوه کار کردن مایکروویو بدانید. در واقع دیود وظیفه دو برابر کردن ولتاژ را داشته و مگنترون نیز نقش حرارت دادن به مواد غذایی را دارد. هر اندازه ولتاژ توسط دیود بیشتر شود به همان اندازه مگنترون با قدرت بیشتری غذا را گرم می کند. در نهایت می توان به این نتیجه رسید که خراب شدن و سوختن دیود می تواند یکی از مهم ترین دلایل گرم نشدن غذا در مایکروویو شود.

اگر دیود دستگاه دچار خرابی و سوختن شد، بهترین کار تماس گرفتن با نمایندگی های تعمیر مایکروویو ال جی، سامسونگ و غیره با توجه به برند دستگاه تان می باشد. دقت داشته باشید که جریان برق موجود در خازن های داخلی دستگاه بسیار خطرناک می باشند و قبل از بررسی دیود باید به شیوه ای کاملا حرفه ای و استاندارد تخلیه گردند.

گرم نکردن غذا در ماکروفرسوختن مگنترون ماکروویو

در بسیاری از مواقع، علت گرم نکردن ماکروفر را باید در وضعیت مگنترون جستجو کرد. همان طور که قبلا اشاره کردیم، مگنترون وظیفه حرارت دادن و گرم کردن غذا را در داخل مایکروویو بر عهده دارد و با خراب شدن آن روال کار دستگاه با اختلال مواجه خواهد شد.

نکته بسیار مهم در این شرایط این است که چیزی به نام تعمیر مگنترون مایکروفر وجود ندارد و تنها راه رهایی از این مشکل، تعویض آن می باشد. درست مانند تعویض دیود، برای تعویض مگنترون نیز ابتدا باید ولتاژ خازن ها توسط افراد متخصص تخلیه گردند.

خراب شدن خازن

خازن و دیود با هم ولتاژ را دو برابر می کنند و در نتیجه باعث میشوند تا مگنترون به درستی غذا را گرم کند. خراب شدن خازن از دیگر دلایل گرم نشدن غذا در ماکروفر می باشد که باید تعویض شوند. در موارد بالا اشاره کردیم که تعویض خازن بسیار حساس بوده و ولتاژ داخلی آنها می تواند مشکلات زیادی از قبیل برق گرفتگی و مرگ را به همراه داشته باشد.

عیب یابی برد اصلی ماکروویو

گاهی اوقات باید دلایل گرم نکردن مایکروویو را در خرابی و نقص برد اصلی جستجو کرد. با توجه به اینکه بردها از نظر قیمت تقریبا گران می باشند و تعویض آن باید تا حد امکان انجام نشود، در نتیجه بهترین کار این است که تعمیر آن را به افراد حرفه ای بسپارید.

دلایل گرم نکردن مایکروویوخراب شدن ترموسوئیچ ماکروویو

از دیگر مواردی که می توانند در گرم نکردن مایکروفر موثر باشند، ترموسوئیچ می باشد. نحوه طراحی و ساخت ترموسوئیچ به گونه ایست که با گرم شدن زیاد برق ورودی به مایکروویو قطع میشود و دستگاه نمی تواند بدرستی غذا را گرم کند.

سالم نبودن ترانس های ولتاژ

سیستم داخلی ماکروویو به این صورت عمل می کند که ولتاژ وردی باید دوبرابر شود تا مگنترون بتواند با انرژی و قدرت بیشتر غذا را گرم کند. برای دو برابر شدن ولتاژ از ترانس های ولتاژ فزاینده استفاده میشود که با خراب شدن سیستم دچار اختلال می گردد. بررسی وضعیت ترانس های ولتاژ در این شرایط می تواند باعث رفع مشکل گرم نکردن مایکروویو گردد.

خراب شدن فیوز مایکروفر

فیوز در واقع نقش محافظ را بر عهده دارد و با گرم شدن زیاد آن برق دستگاه قطع میشود. گاهی اوقات وجود برخی از مشکلات و خرابی ها در فیوز می تواند علت گرم نکردن ماکروفر باشد و باید تعویض گردد.

در این مطلب به اصلی ترین مواردی که می توانند به عنوان علت گرم نکردن مایکرووفر شناخته شوند اشاره شد و راه حل هایی را برای رفع آنها ارائه دادیم. همان طور که در داخل متن نیز اشاره شد وجود ولتاژ زیاد در داخل خازن خطر بسیار زیادی داشته و حتی بعد از قطع برق دستگاه نیز این ولتاژ وجود دارد. افراد حرفه ای در تعمیر مایکروویو با این مساله آشنا بوده و راه های تخلیه ولتاژ را به شیوه های کاملا استاندارد انجام می دهند. در نتیجه بهترین کار در این شرایط این است که با نمایندگی های مجاز تماس بگیرید. تیم کالا تعمیر به عنوان یکی از قدیمی ترین نمایندگی های تعمیر انواع لوازم خانگی از قبیل ماکروویو، تعمیر کولر گازی، تعمیر ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و غیره در تهران و حومه آماده ارائه خدمات تعمیر لوازم خانگی در منزل می باشد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.