علت خالی شدن یا نشت گاز یخچال فریزر و نحوه تشخیص آن

علت خالی شدن گاز یخچال فریزر

علت خالی شدن گاز یخچال فریزر یکی از رایج ترین مواردی می باشد که اغلب افراد به دنبال آن هستند و با داشتن اطلاعات کافی درباره آن می توان جلوی خرابی های بیشتر را گرفت. کالا تعمیر در این مطلب علائم خالی شدن گاز یخچال و نحوه تشخیص نشت گاز یخچال و هر آنچه که باید درباره آن بدانید را معرفی خواهیم کرد.

چرا تشخیص خالی شدن گاز یخچال فریزر مهم است؟

از رایج ترین مشکلاتی که به مرور و به دلایل مختلف در استفاده از یخچال فریزر ممکن است بوجود آید، نشتی و خالی شدن گاز یخچال می باشد. اما قبل از توضیح دادن علت نشت گاز یخچال فریزر بهتر است بدانید که چرا باید این مساله جدی گرفته شود و در تشخیص نشت گاز یخچال سرعت عمل داشت؟
سیستم خنک کننده یخچال از قطعات و بخش های مختلفی تشکیل شده است که شامل اواپراتور، کمپرسور، ترموستات و غیره می باشد. در حالت کلی و بدون ورود به جزئیات بیشتر می توان سیستم را به این صورت شرح داد:
ترموستات بعد از تشخیص افزایش دمای یخچال به کمپرسور فرمان روشن شدن می دهد. کمپرسور گاز فریون موجود در لوله های اواپراتور را به جریان در آورده و دمای آنها را پایین می آورد. گاز از لوله های اواپراتور در پشت یخچال به جریان در می آید و با رسیدن به قسمت بالایی یخچال، هوای سرد خود را به داخل یخچال هدایت می کند. در نهایت با دریافت گرمای محیط داخل دستگاه به مایع تبدیل میشود. این چرخه به صورت مرتب و با افزایش دمای داخل یخچال تکرار می گردد.
خالی شدن گاز یخچال فریزر باعث میشود تا این روند و چرخه با اختلال مواجه شود و در نهایت سیستم خنک سازی دستگاه با مشکل مواجه گردد. کار کردن زیاد موتور برای سرد کردن محیط یخچال و کاهش طول عمر آن بخاطر کار کردن زیاد و خراب شدن مواد غذایی از جمله دلایلی هستند که باعث میشوند تا شناسایی خالی شدن گاز یخچال اهمیت داشته باشد. در نتیجه با مشاهده نشانه های خالی شدن گاز یخچال در اولین فرصت باید نسبت به تعمیر یخچال فریزر اقدام کنید.

علائم خالی شدن گاز یخچال فریزرعلت خالی شدن گاز یخچال فریزر چیست؟

علت نشتی گاز یخچال در واقع مجموعه ای از چند رخداد می باشد که هر یک می توانند در بروز این مشکل موثر باشند. از مهم ترین مواردی که می توان به عنوان علت خالی شدن گاز یخچال دانست عبارتند از:

فرسودگی لوله ها؛ اصلی ترین علت خالی شدن گاز یخچال فریزر

شبکه ای از لوله های متصل به هم در پشت یخچال وجود دارد که در واقع محل عبور و در جریان قرار گرفتن گاز فریون می باشد. هر گونه سوراخ و ترک و شکستگی در این لوله ها می تواند علت نشت گاز یخچال فریزر باشد. با بالا رفتن عمر یخچال و همچنین استفاده از لوله با جنس های نامناسب و یا ضربه وارد شدن به این لوله ها همگی می توانند در سوراخ شدن آنها موثر باشند. بهترین جنس برای لوله های پشت یخچال مس می باشد، چون با برخورد با رطوبت دچار پوسیدگی نمیشود و مقاومت بیشتری در برابر اینگونه مشکلات خواهد داشت.

سوراخ شدن صفحه داخلی؛ دومین علت خالی شدن گاز یخچال فریزر

علاوه بر لوله های پشت یخچال، برخی از لوله های خنک کننده حاوی گاز در داخل یخچال قرار دارند. در یخچال های قدیمی که فریزر در قسمت بالای یخچال قرار داشت، لوله های در این بخش و زیر صفحه آلومینیومی نصب میشد. در یخچال فریزرهای نسل جدید در بخش فریزر و پایین یخچال این لوله ها قرار گرفته اند. در حین تمیز کردن و برفک زدایی یخچال اغلب افراد از وسایل نوک تیز مانند چاقو برای جدا کردن برفک ها استفاده می کنند. ضربه زدن چاقو به این لوله ها در دیگر دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر به شمار می رود.

خرابی در درایر؛ سومین علت خالی شدن گاز یخچال فریزر

در پشت و قسمت پایین یخچال و در کنار کمپرسور لوله ی بسیار باریک متصل به مخزن کوچک با جنس مسی قرار گرفته است. این لوله و مخزن در واقع منبع تصفیه گاز یخچال به شمار میروند و در برابر ضربه از حساسیت بالایی برخوردار هستند. جا به جایی های اشتباه که باعث ضربه وارد شدن به این قطعات می گردد، رایج ترین علت نشت گاز یخچال فریزر می باشد.

تشخیص نشت گاز یخچال فریزرعلائم خالی شدن گاز یخچال فریزر چیست؟

حال سوال این است که علائم خالی شدن گاز یخچال فریزر چیست و از کجا بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟ تشخیص نشت گاز یخچال تنها یک نشانه ندارد و چندین گزینه می تواند شما را در تشخیص درست راهنمایی کند. از اصلی ترین موارد که نشان دهنده نشت گاز یخچال می باشد عبارتند از:

بوی بد یخچال

بوی بد مواد غذایی فاسد شده در داخل یخچال، در حالیکه داخل دستگاه کاملا تمیز و مواد غذایی همگی سالم هستند، می تواند یکی از نشانه های خالی شدن گاز یخچال فریزر باشد. گاز فریون با نشت از لوله ها و ورود به داخل یخچال بوی بسیار بد و آزاردهنده ای به همراه دارد. با استشمام این بو حتما با افراد متخصص در تعمیر ساید بای ساید و یخچال تماس بگیرید تا برای برطرف شدن مشکل به شما کمک کنند.

دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزرسرد نشدن یخچال

اگر دمای یخچال افزایش پیدا می کند و با کار کردن کمپرسور هیچ گونه تغییری در این دما احساس نمی کنید، می تواند نشانه و یکی از علائم خالی شدن گاز یخچال فریزر باشد. البته گرم شدن یخچال دلایل دیگری نیز دارد، مانند خرابی ترموستات و کمپرسور و غیره. به همین خاطر باید به دنبال سایر نشانه ها برای تشخیص نشت گاز یخچال باشید.

گرم نبودن لوله های پشت یخچال

عبور گاز فریون از لوله های مارپیچ پشت یخچال و انتقال سرما به داخل دستگاه و دریافت گرمای آن در نهایت باعث میشود تا این لوله ها گرم و گاهی داغ شود. با دست زدن به این لوله ها و تست میزان گرم و سرد بودن آنها می توانید متوجه نشت گاز شوید. اگر لوله ها گرم یا داغ نباشند یعنی در یخچال با مشکل خالی شدن گاز مواجه شده اید.

وجود روغن روی لوله های پشت یخچال

علاوه بر گاز در داخل لوله های کندانسور یخچال مقداری روغن وجود دارد. در صورت سوراخ شدن لوله های یخچال و نشت گاز از آن، مقداری روغن نیز به بیرون منتقل میشود. در نتیجه از دیگر علائم نشتی گاز یخچال می توان به وجود این لکه های روغن روی لوله ها اشاره کرد.
علاوه بر موارد ذکر شده، افراد متخصص و حرفه ای از شیوه های دیگر مانند تشخیص نشت گاز یخچال با آب و صابون و همچنین گاز فلورسنت در این زمینه استفاده می کنند. تشخیص خالی شدن گاز یخچال با گاز فلورسنت از سریع ترین روش ها می باشد و از دقت بالایی دارد. با این روش حتی نشت گاز از سوراخ های بسیار کوچک نیز به درستی تشخیص داده میشود و هزینه کمتری نسبت به سایر روش ها دارد.

نحوه شارژ گاز یخچال فریزر

گاز موجود در لوله های یخچال فریزر فریون بوده و برای ورود و شارژ مجدد آن به داخل لوله های یخچال نیاز به مهارت و تجهیزات می باشد. به عبارت دیگر، شما تنها قادر به تشیص نشت گاز یخچال هستید و برای شارژ آن باید از خدمات نمایندگی های مجاز تعمیر لوازم خانگی استفاده کنید.
تیم کالا تعمیر علاوه بر مشاوره برای شناسایی علت خالی شدن گاز یخچال و راه های تشخیص نشت گاز یخچال، با داشتن افراد حرفه ای در تهران و حومه آماده ارائه خدمات مختلف برای تعمیر یخچال و ساید بای ساید می باشد. ثبت درخواست به منظور تعمیر مایکروویو، تعمیر تلویزیون، جاروبرقی و سایر لوازم خانگی در منزل به صورت آنلاین بر روی سایت کالا تعمیر و همچنین با برقراری تماس تلفنی امکان پذیر می باشد.

آموزش تعمیر لوازم خانگیآموزش تعمیر یخچال فریزر

تشخیص خالی شدن گاز یخچالدلایل خالی شدن گاز یخچال فریزردلایل نشت گاز یخچال فریزررفع نشت گاز یخچال فریزرعلائم نشت گاز ساید بای سایدعیب یابی یخچال فریزر

4 دیدگاه

 • سلام آیا راهی برای تعمیر لوله گاز یخچال فیلور که تو کار هست وجود داره مثلاً جوش زدن که دیگه نشت نکنه

  • درود
   باید محل نشت گاز از نزدیک بررسی بشه، در بعضی از قسمتهای لوله گاز یخچال که توکار هست و به نوعی پوشانده شده امکان جوشکاری و رفع نشتی وجود دارد و در بعضی موارد خیر. در بعضی از مدلها نیز شکستگی و نشت معمولا از یکجای بخصوص اتفاق می افتد و رایج است.
   پیشنهاد می کنیم با کالاتعمیر از طریق سامانه 54837 تماس بگیرید و مدل یخچال فیلور را اعلام بفرمایید و درخواست کارشناس کنید. کارشناسان قبل از اعزام به محل با شما تماس برقرار می کنند و شما می توانید در مورد محل نشتی و اینکه آیا می توان با جوشکاری آن را رفع نمود یا نیاز به تعویض قطعه هست و هزینه خدمات و قطعه چقدر است با ایشان مشورت کنید.
   موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button