جرم گیری ماشین ظرفشویی

جرم گیری ماشین ظرفشویی اهمیت بسیار زیادی دارد و توجه نکردن به آن باعث زنگ زدگی قطعات داخلی، ایجاد بوی بد در داخل دستگاه و کاهش طول عمر آن می شود. در میان سایر لوازم خانگی، ماشین های ظرفشویی بیشتر در معرض رسوب گرفتن هستند و به صورت دوره ای باید نسبت به تمیز کردن آنها اقدام شود. در این بخش از آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی کالا تعمیر نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی با جوش شیرین، نمک و سرکه و قرص و غیره را معرفی و روش های جلوگیری از رسوب گرفتن ماشین ظرفشویی را بررسی خواهیم کرد.

دلیل رسوب گرفتن ماشین ظرفشویی چیست؟

قطعات داخل محفظه ماشین ظرفشویی از جمله سبد، بازوهای آبپاش، لاستیک دور درب و گوشه های مخزن در تماس با آب، آلودگی های ظروف و مواد شوینده هستند. به همین دلیل به مرور این مواد با هم ترکیب شده و در بخش های مختلف دستگاه تجمع یافته و لایه های جرم را تشکیل می دهد. علاوه براین، املاح موجود در آب با درجه سختی بالا نیز عامل دیگری از تشکیل لایه های رسوب در داخل ماشین ظرفشویی به شمار می رود.
بر همین اساس می توان گفت، چهار عامل مهم برای جرم گرفتن ماشین های ظرفشویی وجود دارد که عبارتند از:

 • ذرات روغنی و تکه های باقی مانده مواد غذایی
 • کیفیت پایین مواد شوینده
 • درجه سختی بالای آب
 • استفاده نکردن طولانی مدت از ماشین ظرفشویی

دلیل اهمیت جرم گیری ماشن ظرفشویی

شاید تا بحال لایه های جرم سفید و کرم رنگ روی سبد و سایر قطعات داخلی ماشین های ظرفشویی را مشاهده کرده و به آن توجه نکرده باشید. دلیل عدم توجه به این مساله مهم، نداشتن آگاهی از تاثیرات لایه های جرم بر قطعات داخلی، طول عمر و عملکرد دستگاه است که در نهایت به تعمیر ماشین ظرفشویی منجر می شود. جرم های تشکیل شده در بخش های مختلف ماشین های ظرفشویی مشکلات زیر را بوجود می آورند:

 • مسدود شدن بازوهای آبپاش و آبکشی نشدن صحیح ظروف
 • نچرخیدن آبپاش به دلیل رسوب گرفتن
 • ایجاد بوی بد و زننده در ظرفشویی
 • زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی
 • تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی
 • کاهش طول عمر ماشین ظرفشویی

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

برای از بین بردن رسوب و جرم های تشکیل شده در بخش های مختلف ماشین های ظرفشویی روش های متعددی وجود دارد. اغلب این روش ها به آسانی و بدون نیاز به ابزار اجرا می شوند که عبارتند از:

جرم گیری ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

یکی از روش های موثر برای از بین بردن جرم های جزئی با ضخامت کم می توانید از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین و سرکه حرارت زیادی تولید کرده و لایه های جرم و رسوب را تخریب می کنند. در این روش ابتدا تمام ظروف را از دستگاه خارج کنید. یک فنجان جوش شیرین را در کف ظرفشویی و یک فنجان سرکه در طبقه وسط قرار دهید.
سپس یکی از برنامه های شستشو را انتخاب کنید. بعد از اتمام برنامه شستشو، با دستمال تمام بخش های داخل ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. درب دستگاه را باز بگذارید تا بوی سرکه از بین برود و رطوبت آن نیز خشک شود.

جرم گیری ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

از بین بردن رسوب ماشین ظرفشویی با نمک و جوش شیرین

از دیگر روش های موثر در این زمینه، استفاده از ترکیب نمک و جوش شیرین است. مقدار مساوری نمک و جوش شیرین را در داخل ظرف بریزید. سپس آن را در کف ظرفشویی قرار داده و بدون ظرف یکی از برنامه های شستشو را اجرا کنید. بعد از اتمام برنامه شستشو، داخل مخزن دستگاه را تمیز و خشک کنید.

جرم گیری با لیموترش

برای جرم گیری ماشین ظرفشویی که جرم های آن بیشتر لایه های روغنی و مواد غذایی هستند، از لیمو ترش می توان استفاده کرد. لیمو ترش خاصیت اسیدی داشته و بسیاری از این نوع جرم ها را با سرعت بالا تمیز می کند. یک فنجان آب لیموترش را روی سبد ظرفشویی قرار داده و یکی از برنامه های شستشو را بدون ظرف انتخاب و اجرا کنید.
بعد از اتمام برنامه، حتما داخل مخزن با دستمال خشک شود و درب را باز بگذارید. لیمو تاثیر زیادی بر خوشبو شدن ماشین ظرفشویی دارد.

جرم گیری با ژل جرم گیر

محصولات جرم گیری ماشین ظرفشویی تنوع زیادی داشته و توسط برندهای مختلفی تولید می شوند. ژل های جرم گیری از نمونه های موثر در این زمینه هستند. ژل را در مخزن قرص ظرفشویی بریزید. سپس تمام ظروف را از ماشین ظرفشویی خارج کرده و درب را ببندید و یکی از برنامه های شستشو را اجرا کنید.

رسوب گیری ماشین ظرفشویی با پودر جرم گیر

نحوه از بین بردن جرم ماشین ظرفشویی با پودرهای مخصوص شبیه به ژل است. پودر را در محفظه قرص ریخته و دستگاه را بدون ظرف روشن کنید تا یکی از برنامه ها اجرا شود. بعد از اتمام کار تمام بخش های داخل دستگاه را کاملا خشک و تمیز کنید.

استفاده از قرص جرم گیری ماشین ظرفشویی

از قرص های جرم گیری نیز می توانید برای تمیز کردن و از بین بردن رسوب ها استفاده کنید. قرص را در محفظه قرص ظرفشویی قرار دهید و بدون ظرف برنامه شستشو را اجرا کنید.

استفاده از قرص جرم گیری ماشین ظرفشویی

از بین بردن جرم ماشین ظرفشویی با نمک

اگر به تازگی لایه های جرم بسیار جزئی را در داخل ماشین ظرفشویی مشاهده کرده اید، با نمک می توانید آنها را از بین ببرید. ظرف حاوی نمک را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید و برنامه شستشو را اجرا کنید. این روش رسوب های ضخیم را از بین نمی برد.

جرم گیری لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

در زمان شستشوی ظروف، آب حاوی مواد شوینده، روغن و ذرات ریز باقی مانده از مواد غذایی به لاستیک دور درب پاشیده می شود. بعد از تجمع این مواد زیر لاستیک و اطراف آن به مرور لایه های رسوب و جرم را تشکیل می دهد. با اسپری سرکه و لیمو ترش و همچنین مایع رسوب گیر می توان این جرم ها را تمیز کرد.

جرم گیری سبد ماشین ظرفشویی

سبد ماشین ظرفشویی از جنس فلز بوده و روی آن پوشش پلاستیکی قرار گرفته است. به همین دلیل در زمان جرم گیری نباید به این پوشش آسیب وارد کنید، چون به مرور سبد زنگ میزند. برای جرم گیری سبد ماشین ظرفشویی می توانید آنها را از دستگاه خارج کنید. سپس مواد جرم گیر را روی بخش های مختلف اسپری کرده و سپس با دستمال روی آن بکشید.
روش های بالا نیز در شرایطی که سبد داخل ماشین ظرفشویی قرار دارد می تواند جرم ها را از بین ببرد.

جرم گیری سبد ماشین ظرفشویی

راه های جلوگیری از جرم گرفتن ماشین ظرفشویی

با توجه به تاثیرات بدی که جرم و رسوب روی ماشین ظرفشویی و عملکرد آن ایجاد می کند، بهتر است تا حد امکان از تشکیل این لایه های خورنده جلوگیری شود. برای جلوگیری از جرم و رسوب گرفت ماشین ظرفشویی نکات زیر باید رعایت شوند:

 • حتما از نمک ماشین ظرفشویی برای کاهش درجه سختی آب استفاده کنید.
 • بعد از هر مرتبه استفاده از ماشین ظرفشویی قطعات داخلی از قبیل سبد، آبپاش و کف و جداره ها را تمیز و خشک کنید.
 • به صورت مرتب و دوره ای داخل دستگاه جوش شیرین، سرکه و سایر قرص و مواد جرم گیر قرار دهید و ضخیم شدن لایه های جرم جلوگیری کنید.
 • از مواد شوینده استاندارد استفاده کنید
 • هر هفته حداقل یک مرتبه ماشین ظرفشویی را روشن و از آن استفاده کنید
 • مواد غذایی و لایه های چربی ضخیم را قبل از شستشو از روی ظروف تمیز کنید

برنامه جرم گیری ماشین ظرفشویی کدام است؟

برای استفاده از محلول ها و هر یک از مواد جرم گیر، یکی از برنامه های شستشو بدون ظرف باید اجرا شود. از بهترین برنامه های جرم گیری ماشین ظرفشویی می توان به Sensitive و Automatic و Descaling اشاره کرد.

جرم گیری ماشین ظرفشویی ال جی

برای جرم گیری ماشین ظرفشویی ال جی تمام روش های فوق مناسب هستند. علاوه بر استفاده از جوش شیرین، سرکه و نمک می توان از قرص و پودرهای جرم گیر نیز برای این منظور استفاده کرد. دقت داشته باشید که مواد جرم گیر استاندارد باشند تا به قطعات داخل محفظه آسیب وارد نکنند. اگر لایه های رسوب بیش از اندازه ضخیم بوده و دستگاه درست کار نمی کند می توانید با نمایندگی تعمیر ماشی ظرفشویی ال جی تماس بگیرید.

جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش

استفاده نکردن طولانی مدت از ظرفشویی و کیفیت پایین مواد شوینده و قرص های ظرفشویی همگی به مرور باعث تشکیل لایه های رسوب در داخل دستگاه می شوند. برای جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش روش های زیر را می توانید استفاده کنید:

 • رسوب گیری با سرکه و جوش شیرین
 • جرم گیری با لیمو ترش
 • جرم گیری با نمک و جوش شیرین
 • استفاده از قرص، ژل و پودر جرم گیر

جرم گیری ماشین ظرفشویی سامسونگ

دقت داشته باشید که برخی از مواد جرم گیر موجود در بازار کیفیت مطلوبی نداشته و باعث آسیب به پوشش داخلی مخزن و سبد ماشین ظرفشویی می شوند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم اگر دستگاه بیش از اندازه رسوب گرفته و بازوهای آبپاش درست عمل نمی کنند، می توانید با نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ تماس بگیرید. دقت داشته باشید که، ترکیبات خانگی تنها برای جرم گیری های جزئی موثر هستند.

جمع بندی

بالا بودن درجه سختی آب و وجود مقدار زیاد املاح در آن، استفاده از مواد شوینده بی کیفیت و ذرات چربی و تکه های باقی مانده مواد غذایی باعث تشکیل لایه های جرم و رسوب در ماشین های ظرفشویی می شوند. برای از بین بردن این جرم ها می توانید از جوش شیرین، سرکه، نمک و مواد جرم گیر استفاده کنید. عدم توجه به جرم گیری به مرور باعث ایجاد بوی بد و زننده در داخل دستگاه شده و عملکرد بازوهای آبپاش و غیره با اختلال مواجه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *