علت سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی و چند راه حل ساده

علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی

علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی


ماشین ظرفشویی از آن دسته از لوازم خانگی است که می تواند دچار ایراد و مشکل متعدد شود. و اما باز هم مرکز تخصصی تعمیر لوازم خانگی کالا تعمیر، با ارائه این مقاله به بررسی علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی خواهد پرداخت و همچنین راه حل های رفع این مشکل را برایتان به اشتراک گذاشته است.

علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی

فرقی نمی کند که دستگاه جدید باشد یا قدیمی؛ اگر هر یک از قطعات آن مشکل داشته باشد این امکان دارد که دچار سر و صدا شود و قطعا این مورد باعث آزار اذیت مصرف کنندگان خواهد بود. اما بهتر است بگوییم که این سر و صدا های به وجود آمده  بیشتر برای ماشین های ظرفشویی قدیمی تر به وجود می آید که دلیل آن هم می تواند چسبیدن مواد غذایی سفت یا شکستن تکه ای از ظروف در حین شستن باشد که در داخل ماشین ظرفشویی خصوصا در بین چرخ یا پمپ دستگاه گیر کرده و همین موارد باعث به وجود آمدن سر و صدای زیاد برای ماشین ظرفشویی خواهد شد.

و اما در ادامه این مقاله به معرفی و بررسی عواملی که باعث دلیل سر و صدای زیاد انواع ماشین ظرفشویی خواهند شد و همینطور راه حل های ساده برطرف کردن این مشکل را برای شما کاربران این دستگاه به اشتراک خواهیم گذاشت.

پمپ ماشین ظرفشویی

عملکرد پمپ در دستگاه ظرفشویی به این صورت است که این قطعه برای بازوهای آبپاش فشار مناسب را تامین خواهد کرد؛ علاوه بر این می تواند قطعه ای مناسب برای تخلیه آب نیز باشد. در بیانی واضح تر و برای معرفی بهتر پمپ و همینطور نحوه کارکرد آن باید بگوییم این قطعه در قسمت پایین ماشین ظرفشویی قرار گرفته و از دو قسمت تشکیل شده:

  1. شست و شوی و گردش آب
  2. تخلیه آب

هر دو بخش معرفی شده از پروانه هایی تشکیل شده اند که توسط موتور تغذیه الکتریکی کار میکنند که په پایین پمپ یا اطراف آن متصل می باشد. در اوایل این مطلب گفتیم که ممکن است گیر کردن مواد غذایی سفت در داخل دستگاه و یا شکسته شدن قطعی از ظروف در حین کار و افتادن آن در داخل ماشین ظرفشویی و همینطور پمپ آن باعث ایجاد سر و صدای زیاد شود. اگر با این مشکل رو به رو شدید با دقت باید این مواد زائد را از دستگاه خارج کنید. اما باید این نکته را هم اضافه کنیم که اگر با این کار مشکل صدای ظرفشویی برطرف نشد، احتمالا مشکل از قطعه بوده و باید ان را تعویض کنید.

خرابی پمپ از دلایل سر و صدای ماشین ظرفشویی خواهد بود
خرابی پمپ از دلایل سر و صدای ماشین ظرفشویی خواهد بود

حلقه یاتاقان و بست بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علت های سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی میتواند مربوط به حلقه یاتاقان یا بست های بازوی آبپاش که جهت نگهداری و هندل نمودن بازوی آبپاش بوده، باشد. بازوهای آبپاش بر روی قطعات پلاستیکی نام برده شده به چرخش در می آیند و از دلایل به صدا در آمدن دستگاه تئسط این قطعات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شل شدن حلقه یاتاقان و بست بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی
  • ساییده شدن قطعات نام برده شده در دستگاه

همین عوامل میتوانند دلیلی شوند تا بازوهای آبپاش متحرک وظیفه خود را به خوبی انجام نداده و ظروف را تمیز نکنند. باید این اجزا را بررسی کنید و اگر نیاز داشت هر یک را تعویض کنید.

شل شدن یا ساییده شدن قطعات پلاستیکی ماشین ظرفشویی باعث ایجاد سر و صدا می شود
شل شدن یا ساییده شدن قطعات پلاستیکی ماشین ظرفشویی باعث ایجاد سر و صدا می شود

بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی می تواند در بازوی آبپاش باشد؛ بازوی آبپاش ظرفشویی باید به صورت آزاد و راحت در حال چرخش باشد و قبل از اینکه دستگاه شروع به کار کند باید مطمئن شوید تا هیچ ظرفی به هیچ قسمت گیر نکرده و برخورد نخواهد داشت. این قطعه از ماشین ظرفشویی، یعنی بازوهای آبپاش نقش اصلی و اساسی در پخش آب و شست و شوی ظروف را بر عهده دارند و اجزای حیاتی ماشین ظرفشویی محسوب می شود. در حین بررسی این بخش اگر متوجه لق بودن آبپاش شدید، بدانید ممکن است در قسمت مرکزی یا هاب می تواند ساییدگی وجود داشته باشد و در صورت نیاز باید بازو را تعویض کنید.

یکی از دلایل سرو صدای زیاد ماشین ظرفشویی، لق شدن بازوی آبپاش است
یکی از دلایل سرو صدای زیاد ماشین ظرفشویی، لق شدن بازوی آبپاش است

با ارائه این مقاله همانند سایر مقالات آموزشی در کالا تعمیر، سعی بر این داشتیم تا دلایل و علت سر و صدای زیاد انواع ماشین ظرفشویی را مورد بررسی قرار داده و راه حل های ممکن برای رفع این مشکل را برایتان به اشتراک بگذاریم. این مورد را باید اضافه کنیم که شما کاربران عزیز با اطمینان و خیالی آسوده می توانید با تماس یا مراجعه به مرکز تخصصی تعمیر لوازم خانگی کالا تعمیر، به راحتی تعمیرات ماشین های ظرفشویی خود را به تکنسین های متخصص این مرکز بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.